A A+ A++

Zanurz się w historię Gniezna u progu niepodległości! Odkrywamy skarby przeszłości na wyjątkowym spotkaniu z archiwami.

  • Wyjątkowe spojrzenie na Gniezno czasu Powstania Wielkopolskiego.
  • Prezentacja historycznego rocznika gazety „Lech” z 1918-1919.
  • Spotkanie w 105. rocznicę rozejmu w Trewirze, upamiętniające zakończenie Powstania.
  • Cenne dokumenty historii lokalnej dzięki gnieźnieńskiej parze Hannie i Władysławowi Suwalskim.

W sercu Polski, właśnie w Gnieźnie, serce historii bije wyjątkowo mocno. W Starym Ratuszu, dnia 16 lutego 2024 roku, mieszkańcy miasta będą mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu, które otworzy drzwi do przeszłości, oferując niepowtarzalną możliwość spojrzenia na wydarzenia sprzed ponad stu lat. Przybliżymy epokę Powstania Wielkopolskiego, jednego z kluczowych momentów w walce o niepodległość Polski, poprzez pryzmat stron gazety „Lech”, której egzemplarze z tamtego okresu stają się dostępne dla publiczności.

Gazeta „Lech”, będąca pierwszą polską codzienną publikacją w Gnieźnie, od wtorku do niedzieli przynosiła mieszkańcom wiadomości lokalne i ogólnokrajowe. W czasach, gdy losy narodu wahały się jak liście na wietrze, „Lech” był nie tylko źródłem informacji, ale i świadkiem zmagań Powstania Wielkopolskiego. Dzięki inicjatywie Miejskiego Ośrodka Kultury i Archiwum Państwowego w Poznaniu, owa gazeta wraca do świadomości społecznej, by ponownie opowiedzieć historię Gniezna w okresie, który zaważył na jego dalszych losach – wprowadzając nas w atmosferę tamtych lat z dodatkowym kontekstem.

Warto zaznaczyć, że kolekcja gazety „Lech” pochodząca z lat 1918-1919 jest wyjątkowa na skalę kraju. To dzięki hojności mieszkańców, Państwa Hannie i Władysławowi Suwalskim, udało się zachować te cenne dokumenty dla przyszłych pokoleń. Niech nasze spotkanie stanie się mostem łączącym pokolenia, po którym przejdą zarówno starsi, jak i młodsi Gnieźnianie, by wspólnie odbudować wielowarstwowy obraz przeszłości naszego miasta.

Ciekawostką jest, że spotkanie będzie miało miejsce w rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze, który formalnie zakończył Powstanie Wielkopolskie. To symboliczna data, która umożliwi uczestnikom odświeżenie wiedzy o tym ważnym wydarzeniu w historii regionu. Zaproszenie na to wydarzenie, z wolnym wstępem, kierowane jest do każdego, kto pragnie zgłębić tajemnice historii Gniezna i Powstania Wielkopolskiego, poznając je przez pryzmat autentycznych świadectw tamtych czasów.

Źródło: UM Gniezno

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRenta wdowia już od tego roku? Ministra zabrała głos
Następny artykułDzień dobry Katowice. Od dzisiaj zmiany dla kierowców na ul. Porcelanowej