W Urzędzie Miejskim odbyły się warsztaty „Dostępność urzędu dla osób niewidomych i słabowidzących”. Były one kontynuacją akcji „Nasze miasta (nie) kuleją„.
Warsztaty miały na celu zrozumienie ograniczeń i potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także innych użytkowników, których możliwości załatwiania spraw w urzędzie są ograniczone (np. osób starszych, opiekunów prowadzących wózki dziecięce itp.). Wspólnie z osobami niewidomymi i słabowidzącymi zastanowiliśmy się, czy urząd w Dąbrowie Górniczej dostępny jest dla każdego, kto potrzebuje załatwić w nim sprawę i czy jest przystosowany dla osób z ograniczeniami.
Na samych rozmowach się nie skończyło. Uczestnicy warsztatów założyli specjalne okulary, które zaburzyły ich widzenie, przez co mogli poczuć się tak, jak osoby słabowidzące lub niewidome. Oprócz spaceru po Urzędzie Miejskim, spróbowaliśmy wypełnić wnioski i dokumenty niezbędne do załatwienia spraw, z którymi mierzą się mieszkańcy na co dzień.
Warsztaty otworzyła zastępca prezydenta Bożena Borowiec. Szkolenie zostało zorganizowane przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej we współpracy z:
- Fundacja „Lab 60+” (siedziba Gliwice) – Agnieszka Labus, prezes fundacji
- Fundacja „Qlavi” (Gliwice) Zuzanna Wójcik Prezes Fundacji oraz Agnieszka Filipkowska (zarząd)
- Fundacja „W Labiryncie” (Chorzów) Mariusz Miszuda (Prezes) Sławomir Cywka (wiceprezes)
- Fundacja „Wygrajmy Razem” (Dąbrowa Górnicza) Łukasz Baruch, Karolina Żelichowska
- Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział Śląski (Bytom) Katarzyna Ujma – Wąsowicz, Agnieszka Majorek
- dr Izabela Mrochen, ekspert ds. dostępności cyfrowej
- Portal „Rozwiązania dla niewidomych” Łukasz Taraszka
Warsztaty zakończyły się wspólną dyskusją, podczas której uczestnicy podzielili się wrażeniami i zastanowili się nad rozwiązaniami, które jeszcze bardziej ułatwią osobom niepełnosprawnym funkcjonowanie w Urzędzie Miejskim.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS