A A+ A++

W weekend w Ząbkowicach rozpoczęły się konsultacje społeczne. Mieszkańcy rozmawiali m.in. o tym, czego brakuje im w dzielnicy, jaki drzemie w niej potencjał i z jakimi problemami się borykają. W planach są kolejne spotkania i warsztaty.

W ostatnich latach w dzielnicy przeprowadzono kilka ważnych inwestycji. Wyremontowano wszystkie trzy szkoły podstawowe, zmodernizowano i wybudowano kanalizację, a także biegnące nad nią ulice i chodniki. Miasto i PKP wybudowały tunel pod torami przy stacji, który pozwala sprawnie i bezpiecznie dostać się na perony, a także przemieszczać się między częściami dzielnicy. Powstały również drogi rowerowe, którymi można dojechać nad Pogorię I i dalej w kierunku Gołonoga i śródmieścia, a także w rejon strefy ekonomicznej pomiędzy Ząbkowicami i Tucznawą.

– Mam jednak świadomość, że niezależnie od powyższych inwestycji, przed Ząbkowicami stoi jeszcze wiele wyzwań, dlatego serdecznie zapraszam do wspólnego napisania „planu dla Ząbkowic” – podkreślał przed rozpoczęciem konsultacji Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Możliwość rozmowy o Ząbkowicach oraz podzielenia się swoimi przemyśleniami i uwagami spotkała się z dużym odzewem.

– W konsultacjach uczestniczyło wiele osób. Prawdziwym hitem frekwencyjnym był punkt przed Biedronką. Z kolei na os. Młodych Hutników mieszkańców nie odstraszył nawet deszcz. Duże zainteresowanie było też w innych miejscach, w parku Tysiąclecia czy przy dworcu – mówi Agnieszka Rękowicz z Wydziału Rozwoju, Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestorów UM.

– Mieszkańcy wskazywali m.in. na brak miejsc spotkań w dzielnicy, chcieliby kawiarni. Zwracali uwagę na potrzebę modernizacji domu kultury. Ząbkowiczanie potwierdzili jak ważna jest dla nich była Huta Szkła Gospodarczego i jak silnie są związani z dziedzictwem kulturowym po niej. Oczekują również remontu dworca. Nie było dla nas zaskoczeniem, że jako problem do rozwiązania podawali osiedle przy ul. Sikorskiego – opowiada Agnieszka Rękowicz.

Co dalej?

Kolejnym krokiem będą tzw. spotkania focusowe, prowadzone z wybranymi osobami w formie online. 22 czerwca zorganizowane zostaną tradycyjne warsztaty w domu kultury. Po tym eksperci z pracowni A2P2 architecture and planning, zajmującej się projektami architektonicznymi i urbanistycznymi, opracują materiał zgromadzony w czasie spotkań i dyskusji. Na podsumowanie przyjdzie czas po wakacjach, podczas spotkania z prezydentem miasta. Zaplanowano je na 26 września. Zebrane wnioski trafią do Lokalnego Planu Działania, stanowiącego element Lokalnego Programu Rewitalizacji.

Ząbkowicki dworzec ma szansę odzyskać dawny blask

Ważnym miejscem na mapie dzielnicy jest kolejowy dworzec. Obiekt lata świetności ma dawno za sobą, jednak ostatnio pojawiła się szansa, że doczeka się modernizacji i będzie ponownie służył mieszkańcom. Jeżeli jego właściciel, czyli PKP S.A. wyremontuje budynek, miasto go wynajmie.

– Liczę, że wspólnie z koleją stworzymy miejsce, które stanie się wizytówką Ząbkowic – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Trwające konsultacje są dobrą okazją, żeby m.in. rozmawiać o przyszłości dworca.

Informacje o konsultacjach czy działaniach związanych z rewitalizacją można znaleźć na fanpage`u Rewitalizujemy – Dąbrowa Górnicza

22

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKozakiewicz LIVE w Art Music Club
Następny artykułOtwarcie Wodnego Placu Zabaw w OW Paprocany