A A+ A++

Uchodźcy z Ukrainy, którzy dotarli do Polski z psami, kotami i fretkami bez dokumentów potwierdzających zaszczepienie tych zwierząt przeciw wściekliźnie, powinni zgłaszać się do Inspekcji Weterynaryjnej. Weterynarze zaszczepią je i „zalegalizują” ich pobyt w Unii Europejskiej.

Właściciele psów, kotów i fretek przywiezionych do Dąbrowie Górniczej z Ukrainy bez dokumentów i bez powiadomienia o tym na granicy powinni zgłaszać się do Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego w Będzinie. Zwierzęta zostaną zaszczepione i zaczipowane bezpłatnie. W tej sprawie można kontaktować się telefonicznie – 32 267 44 18 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, przekraczający granicę ukraińsko-polską z psami, kotami i fretkami powinni posiadać zaświadczenie o szczepieniu zwierzęcia przeciw wściekliźnie, wykonanym w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jeżeli go nie mają i nie mogą na granicy podać miejsce, do którego udają się w Polsce, zwierzęta są szczepione i czipowane na granicy. Kiedy wiedzą dokąd dotrą, podają adres, który przekazywany jest służbom weterynaryjny z danego terenu. Wówczas inspektorzy kontaktują się z właścicielami i szczepią czworonogi. Z powodu trudnej sytuacji na granicach i zmieniających się przepisów w tym temacie, zdarzało się że w głąb kraju wyruszali uchodźcy, którzy nie podali celu swojej podróży, a ich pupile nie mieli zaświadczeń i nie zostali zaszczepieni. Właśnie takie osoby powinny same zgłaszać się do Inspektoratów Sanitarnych, gdzie zaszczepią zwierzęta i dopełnią formalności związane z ich pobytem w Unii Europejskiej. Koszty pokrywane są z budżetu państwa.

Pozostałe gatunki zwierząt (gryzonie, króliki, płazy, gady, ozdobne zwierzęta wodne, bezkręgowce), które nie stanowią potencjalnego zagrożenia przeniesienia chorób zakaźnych, nie muszą posiadać zezwolenia na wjazd i nie trzeba zgłaszać, że ma się takie zwierzęta.

Na miejskim portalu internetowym, w dziale Pomoc Ukrainie, można znaleźć inne ważne informacje dla uchodźców, dotyczące m.in. przekraczania granicy, pobytu w Polsce i uzyskania pomocy, a także informacje dla oferujących wsparcie.

fot. pixabay.com

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiblioteka Wejherowo: III Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski…
Następny artykułPolicja Tomaszów Maz.: Pomagajmy i korzystajmy z pomocy dbając o bezpieczeństwo