W przypadku realnego zagrożenia promieniowaniem radioaktywnym, mieszkańcy w jednym z 29 miejskich punktów dystrybucyjnych będą mogli otrzymać jodek potasu. Środek nie będzie wydawany „na wszelki wypadek”.
Do miasta trafiło 150 tys. tabletek jodku potasu.
– To, co w tej chwili jest realizowane w zakresie dystrybucji w województwie śląskim ma na celu prewencyjne przygotowanie się na wypadek skażenia radiacyjnego. Choć warto podkreślić, że dzisiaj takiego ryzyka nie obserwujemy. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby województwo śląskie mogło być zagrożone zdarzeniem radiacyjnym, ale zdajemy sobie sprawę, że sytuacja za wschodnią granicą nie jest w pełni przewidywalna – zaznacza Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.
Jak zapewnia wojewoda, jeśli doszłoby do skażenia radiacyjnego, wszyscy przebywający w województwie śląskim zostaną o tym powiadomieni wszelkimi dostępnymi kanałami informacyjnymi, np. poprzez SMS, regionalny system ostrzegania, media lokalne oraz policję i straż pożarną.
W Dąbrowie Górniczej prezydent miasta wyznaczył 29 punktów wydawania tabletek jodku potasu (z podziałem na rejony i przypisanymi do nich ulicami). W przypadku zagrożenia promieniowaniem radiacyjnym, mieszkańcy powinni zgłaszać się do punktu obejmującego miejsce ich zamieszkania.
Wykaz Punktów Wydawania Tabletek Jodku Potasu
Osoby przebywające na terenie miasta tymczasowo, w przypadku wystąpienia promieniowania powinny udać się do najbliższego punktu.
Dr Łukasz Młynarkiewicz, prezes Państwowej Agencji Atomistyki, zapewnia, że rosyjskie działania militarne na Ukrainie oraz ataki na Zaporoską Elektrownię Jądrową nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Polski.
Agencja przeprowadziła wiele symulacji i prognoz związanych z agresją Rosji na ukraińskie obiekty jądrowe. Uwzględniają one różne scenariusze. Ważną rolę odgrywają tutaj: odległość elektrowni w Zaporożu od granic Polski, warunki atmosferyczne oraz fakt, że reaktor jest wyłączony.
– Dysponujemy bardzo czułą siecią wykrywania skażeń promieniotwórczych. Działania militarne na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej nie zagrażają mieszkańcom Polski – stwierdza dr Łukasz Młynarkiewicz.
Jodek potasu może być przyjęty tylko w sytuacji zagrożenia, zgodnie ze wskazaniami medycznymi. Nie można stosować go profilaktycznie.
Dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem, który blokuje wchłanianie radioaktywnego jodu, jest zależne od wieku:
- dorośli do 60. roku życia i dzieci powyżej 12. roku życia – 2 tabletki (100 mg jodu),
- dzieci od 3 do 12. roku życia – 1 tabletka (50 mg jodu),
- dzieci od 1 miesiąca do 3. roku życia – 0,5 tabletki (25 mg jodu),
- noworodki – 0,25 tabletki (12,5 mg jodu),
- kobiety w ciąży i karmiące piersią – 2 tabletki (100 mg jodu).
Preparatu nie mogą przyjmować:
- osoby uczulone na jodek potasu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- osoby z nadczynnością tarczycy,
- osoby z zaburzeniami naczyń krwionośnych (zapalenie naczyń z hipokomplementemią),
- osoby z chorobami autoimmunologicznymi połączonymi ze świądem oraz pęcherzykami na skórze (opryszczkowe zapalenie skóry Duhringa).
Wskazówki dotyczące przyjmowania tabletek ze stabilnym jodem:
- Aby uzyskać odpowiednią dawkę dla niemowląt i małych dzieci, należy przełamać tabletkę wzdłuż linii podziału i podać dziecku wskazaną część tabletki.
- Tabletki można rozgryzać lub połykać w całości. Dla dzieci karmionych piersią można rozkruszyć tabletki i rozpuścić je w wodzie, syropie lub innym płynie.
- Aby zapewnić odpowiednią ochronę, lek należy przyjąć doustnie, niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu skażenia radiacyjnego (najlepiej w ciągu 2 godzin). Przyjęcie tabletek w ciągu 8 godzin od ekspozycji na działanie promieniowania nadal pozostaje korzystne.
Broszura informacyjna na temat profilaktyki jodowej
Sytuację radiacyjną na terenie Polski można sprawdzać na mapie aktualizowanej przez Państwową Agencję Atomistyki: https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS