– Ze zdumieniem usłyszałem, że od siedmiu lat PET w Zagłębiowskim Centrum Onkologii nie ma kontraktu NFZ. To sytuacja niedopuszczalna, która obrazuje paradoksy polskiej ochrony zdrowia – ocenia prof. Tomasz Grodzki, marszałek Senatu.
Marszałek przyjechał w środę do Dąbrowy Górniczej na wyjazdowe posiedzenie senackiej Komisji Zdrowia, która w południe zebrała się w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego. Tematem posiedzenia były wyzwania, jakimi dla systemu opieki zdrowotnej jest brak kadr medycznych.
Senatorowie i przedstawiciele organizacji reprezentujących wszystkie zawody medyczne wcześniej spotkali się w Pałacu Kultury Zagłębia na otwarciu wystawy nawiązującej do 100-lecia pierwszego posiedzenia Senatu II RP i obrazującej historię wyższej izby naszego parlamentu. To właśnie przy tej okazji prof. Tomasz Grodzki upomniał się o prawa pacjentów leczonych w Zagłębiowskim Centrum Onkologii.
– Rano, odwiedziliśmy szpital tu, w Dąbrowie Górniczej, dzięki uprzejmości pana dyrektora i pana prezydenta. I muszę powiedzieć, że byłem zszokowany. To jest szpital, który leczy mnóstwo chorych onkologicznie. Dysponuje świetnym sprzętem: akceleratorami, rezonansami, tomografią i przede wszystkim PET-em, który w nowoczesnej onkologii jest czymś absolutnie niezbędnym. Ze zdumieniem usłyszałem, że od siedmiu lat PET nie ma kontraktu NFZ. To jest sytuacja, która jest niedopuszczalna, która obrazuje paradoksy polskiej ochrony zdrowia – podkreślił marszałek Senatu, który do Zagłębiowskiego Centrum Onkologii przyjechał z senator Beatą Małecką-Liberą, przewodniczącą senackiej Komisji Zdrowia.
Marszałek Senatu nawiązał w ten sposób do konkursu na badania PET, w którym NFZ odrzucił ofertę Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, mimo że spełniała ona wymogi stawiane przez Ministerstwo Zdrowia. Po odrzuceniu odwołania, dyrektor ZCO zapowiedział skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wcześniej wystosował też list otwarty – w imieniu swoim i pacjentów – do dąbrowskich radnych i parlamentarzystów z całego województwa śląskiego.
– Razem z panią przewodniczącą zobowiązaliśmy się, że Senat w ramach swych konstytucyjnych możliwości spróbuje zebrać wszystkie siły z lewa i prawa, żeby spróbować ten pat pokonać, bo zdrowie nie ma barw politycznych. Leczymy i geniuszy, i złoczyńców, leczymy członków tej czy innej partii, i Śląsk i Zagłębie słynną z tego, że jak trzeba, to posłowie i senatorowie wszystkich formacji potrafią upomnieć się o prawa mieszkańców tej ziemi – podkreślił prof. Tomasz Grodzki.
– Rzeczypospolitej nie stać na to, żeby ultranowoczesny sprzęt stał praktycznie mało używany albo wcale nieużywany, ponieważ bez kontraktu dyrektorowi grozi odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Tak nie może po prostu być i to ponadpartyjnie, ponadpolitycznie musimy w jakiś sposób załatwić – dodał marszałek Senatu.
Prezydent Marcin Bazylak: Dziękuję za bardzo duże wsparcie
Prezydent Marcin Bazylak podziękował senator Beacie Małeckiej-Liberze za wybór rodzinnego miasta na miejsce posiedzenia Komisji Zdrowia.
– Panie Marszałku, bardzo dziękuje nie tylko za słowa wsparcia, ale również inicjatywę zorganizowania wspólnie z senator Beatą Małecką-Liberą spotkania parlamentarzystów ziemi zagłebiowskiej w sprawie kontraktu dla ZCO. Jako miasto jesteśmy do dyspozycji – podziękował prezydent Marcin Bazylak.
– Z budżetu miasta zostały zainwestowane ogromne środki w budowę Zagłębiowskiego Centrum Onkologii i jako miasto możemy dalej w nie inwestować, ale nie będziemy w stanie dalej rozwijać szpitala bez strategicznych kontraktów m.in. na PET – dodał prezydent Dąbrowy Górniczej.
Fot. Marek Wesołowski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS