A A+ A++

6 sierpnia rozpocznie się druga edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, która potrwa do 23 września. Na festiwalowym afiszu: koncerty plenerowe, kameralne i symfoniczne, premiera koncertu online, wystawa tematyczna, spektakl inspirowany życiem dąbrowskiego kompozytora, gra miejska oraz wieczór muzyczno-literacki!

Przez wiele lat jednym z czołowych wydarzeń kulturalnych miasta był Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka, który w ubiegłym roku przybrał festiwalową formułę. Festiwal promuje postać oraz twórczość jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, pochodzącego z Dąbrowy Górniczej Michała Spisaka.

Choć tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się bez części konkursowej (konkurs odbywa się co 2 lata), to mieszkańcy województwa nie będą mogli narzekać na brak artystycznych wrażeń. W festiwalowym programie przybliżymy działa muzyczne i postacie znakomitych przyjaciół Michała Spisaka: Wojciecha Kilara, Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego i Witolda Lutosławskiego i wielu innych.

Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka otwiera cykl sierpniowych koncertów „w Zieloną gramy”, w każdą sobotę o 17:00. Już 6 sierpnia w Kręgu Tanecznym Parku Zielona, w autorskim, przygotowanym specjalnie na festiwal stand-upie przy fortepianie pt.: „Od Bacha do AC/DC” wystąpi uznany artysta Adam Snopek.

13 sierpnia w parkowych przestrzeniach publiczność będzie miała okazję wybrać się w „Muzyczną podróż w głąb Szkocji”, ponieważ w Kręgu Tanecznym wystąpi zespół Celtic Triangle, specjalizujący się w dawnych i współczesnych szkockich melodiach. Podczas koncertu usłyszymy sopran Katarzyny Wiwer, harfę celtycką Ireny Czubek-Davidson oraz grającego na dudach szkockich Lidnsaya Davidsona.

Kolaboracja muzyki rockowej i klasycznej w autorskich aranżacjach Kwintetu Śląskich Kameralistów to muzyczna propozycja 20 sierpnia. Widzowie, którzy odwiedzą w tym dniu dąbrowski park, przekonają się jak utwór „Somebody to love” zespołu Queen brzmiałby w stylu Piotra Czajkowskiego, a jak „Pod Papugami” Czesława Niemena zaaranżowałby Fryderyk Chopin. W programie również twórczość Led Zeppelin, Erica Claptona i zespołu ABBA.

Plenerowy cykl zwieńczy, 27 sierpnia, występ dętego Kwartetu 404C, w którego skład wchodzą wykładowcy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zaprezentują oni transkrypcje znanych i lubianych utworów, od renesansowego stylu do współczesnych standardów jazzowych i popularnej muzyki rozrywkowej. Wisienką na torcie będzie premierowe wykonanie utworu Jarosława Meisnera, dedykowanego patronowi festiwalu „Tribute to Michał Spisak”.

Główne i towarzyszące wydarzenia II Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka zawitają do Pałacu Kultury Zagłębia we wrześniu:

  • wystawa „Michał Spisak i przyjaciele na festiwalach Warszawska Jesień” – od 9 września w holu głównymi PKZ – organizowana we współpracy ze Związkiem Kompozytorów Polskich;
  • gra miejska pt.: „Znak szczególny”, oparta na wątkach z życia Michała Spisaka oraz fabule powieści kryminalnej kompozytorki – Grażyny Bacewicz, organizowany we współpracy z Centrum gier Furia „Armadillos” – 10 września o 11:00;
  • koncert z okazji urodzin Michała Spisaka w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia, z udziałem Krakowskiego Kwintet Dęty oraz Messages Quartet – 14 września o 18:00;
  • „Teatralne Concertino. Michał Spisak: fakty i zmyślenia” – spektakl inspirowany postacią Michała Spisaka, realizowany przez pedagogów i uczniów dąbrowskich szkół – 16 września o 18:00
  • premierowa odsłona online studyjnej realizacji audiowizualnej koncertu „Francuskie koneksje” przy współpracy i w wykonaniu laureatki Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka (2012) – Sophie Dervaux oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Jurka Dybała – 16 września o 19:00;
  • wieczór muzyczno-literacki „Kochani Moi!” w wykonaniu Ewy Biegas (sopran), Grzegorza Biegasa (fortepian), zespołu Airis String Quartet oraz Zbigniewa Zamachowskiego, w którego interpretacji usłyszymy fragmenty listów Michała Spisaka pisane do przyjaciół – 18 września o 17:00;
  • koncert finałowy w wykonaniu laureatki Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka (2021), pochodzącej z Portugalii oboistki, Joany Soares z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Yaroslava Shemeta – 23 września o 19:00.

W przypadku złej pogody koncerty plenerowe będą przenoszone do Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia.

Więcej informacji o festiwalu i jego wydarzeniach można znaleźć na stronach: palac.art.pl oraz spisakfestiwal.palac.art.pl.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiblioteka Wejherowo: DKK dla młodzieży
Następny artykułPolicja Tomaszów Maz.: Włamywacz w rękach policjantów