Jego fundatorami są wszyscy ci, którzy wsparli częstochowski oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami 1 proc. podatku. Właśnie z tych funduszy kupiono bowiem nowy samochód dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Gilowej. TOZ, na zlecenie Miasta, prowadzi je od 1991 roku.
Nowy samochód będzie wykorzystywany przez Schronisko do interwencji związanych z przewożeniem bezdomnych zwierząt, przymusowym odbiorem czworonogów oraz udzielaniem im pomocy po wypadkach. Samochód używany do tych celów dotychczas, ma już kilkanaście lat i jest użyczony częstochowskiemu oddziałowi TOZ-u w ramach prowadzenia Schroniska.
Podczas prezentacji pojazdu 7 lutego na pl. Biegańskiego władze miasta reprezentował zastępca prezydenta Częstochowy Andrzej Babczyński. Obecni byli także: naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Andrzej Szczerba, pełnomocniczka prezydenta miasta ds. ochrony zwierząt Małgorzata Iżyńska oraz przedstawiciele częstochowskiego oddziału TOZ – m.in. prezes Andrzej Stolarczyk i wieloletnia kierowniczka placówki przy ul. Gilowej, inspektorka TOZ Małgorzata Tomżyńska.
Przedstawiciele samorządu Częstochowy dziękowali wszystkim tym, którzy poprzez odpisy 1 proc. podatku wspierają lokalny oddział TOZ-u, a przez to i prowadzone przez nie Schronisko przy ul. Gilowej. Pełnomocniczka prezydenta ds. ochrony zwierząt zwracała też uwagę na ciągle rosnącą świadomość mieszkanek i mieszkańców miasta co do potrzeby finansowego wspierania potrzebujących czworonogów, co widać nie tylko w płynących do organizacji prozwierzęcych środkach z ,,1 proc.”, ale i w pomysłach zgłaszanych do Budżetu Obywatelskiego.
Częstochowskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt powstało w roku 1985 jako dział Zakładu Oczyszczania Miasta. W placówce było początkowo tylko 6 boksów, 2 klatki i kilka blaszanych baraków służących za gabinet lekarski, biuro, kuchnię i pomieszczenia dla obsługi. Mogło tam wówczas przebywać nie więcej niż 20 psów. W 1991 roku prowadzenie Schroniska przejął częstochowski oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce – i robi to do dziś w ramach umowy z Urzędem Miasta Częstochowy.
Dziś na terenie schroniska znajdują się boksy ogólne z wybiegami, boksy murowane, boksy – kwarantanny, pomieszczenia i wybiegi dla szczeniąt i młodych psów, boksy pojedyncze dla większych psów, boksy obserwacyjne, szpitalne, ,,dom kota”, budynek administracyjno-gospodarczy z gabinetem lekarskim i salą zabiegową oraz pomieszczenie kwarantanny, a także 3 spacerniaki dla psów – 2 z nich powstały jako inwestycja z budżetu obywatelskiego. W 2019 roku w ramach budżetu obywatelskiego rozbudowano także boksy zewnętrzne dla kotów i szczeniąt. W Schronisku zatrudnionych jest obecnie 19 pracowników – w tym 2 lekarzy weterynarii. Rocznie w placówce przy ul. Gilowej przebywa na stałe średnio ok. 200 psów i 70 kotów. Wysokość dotacji przekazywanej przez miasto na jej prowadzenie to obecnie 1,2 mln zł rocznie.
Miasto powierza prowadzenie schroniska Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Jego częstochowski Oddział istnieje od 150 lat i był jednym z pierwszych Polsce. Należał także do pionierskich organizacji tego typu w Europie. Cele statutowe TOZ-u wykraczają poza interwencje w zakresie ochrony i pomocy zwierzętom – obejmują także działalność edukacyjną, głównie wśród dzieci i młodzieży, jak również akcje zachęcające do adopcji ,,schroniskowych” psów i kotów. Wszystkie te działania nie byłyby możliwe bez wsparcia darczyńców – także tych, którzy przekazują tej organizacji pożytku publicznego 1 proc. podatku. Również dzięki tym środkom TOZ co roku kupuje wyposażenie dla potrzeb częstochowskiego Schroniska, wspierając tym samym samorząd w jego utrzymaniu.
Marcin Breczko
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS