A A+ A++

Miasto przystąpiło do rządowego programu mającego na celu wsparcie w codziennym funkcjonowaniu pełnoletnich osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Odpowiednią uchwałę podjęła Rada Miasta.

Za rządowy, finansowany z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” (edycja 2019-2020) odpowiedzialne jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Raport sporządzony na zlecenie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wykazał, że pomoc takiego asystenta jest koniecznym warunkiem włączenia osób z niepełnosprawnościami w życie lokalnych społeczności. Celem Programu jest więc wprowadzenie takiej usługi jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla osób posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Osoby te będą miały możliwość skorzystania z pomocy asystenta m.in. przy wykonywaniu codziennych czynności czy podejmowaniu aktywności społecznej. Program ma na celu również przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu poprzez umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami uczestnictwa w wydarzeniach społecznych, kulturalnych czy sportowych. Wśród świadczonych przez asystenta przez 7 dni w tygodniu usług będą m.in.: pomoc w wyjściu z domu, zakupach, załatwianiu urzędowych spraw czy dojazdach na rehabilitację.

Projekt uchwały dotyczącej przystąpienia Częstochowy do programu został pozytywnie zaopiniowany przez Powiatową Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych. W listopadzie zeszłego roku na wniosek miasta przyznano mu ponad 1 mln zł na realizację programu w 2020 roku.

Udział Częstochowy w programie to kolejna forma pomocy dla osób z niepełnosprawnościami wspierana przez władze samorządowe. Zadanie będzie zlecone organizacji pozarządowej wybranej w otwartym konkursie ofert na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zainteresowani skorzystaniem z usługi asystenta osobistego powinny kierować się po szczegółowe informacje do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Pierwsza edycja programu, na który w tym roku ministerstwo ma przeznaczyć w skali kraju łącznie 50 mln zł z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, będzie realizowana do końca grudnia.

Przy okazji przystąpienia miasta do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” warto przypomnieć, że starania częstochowskiego samorządu mające na celu poprawę jakości społecznego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami ocenione zostały bardzo wysoko w niezależnym raporcie z monitoringu dostępności usług samorządowych dla tej grupy. Raport – przygotowany przez stowarzyszenie ,,Bona Fides” – opublikowano wiosną zeszłego roku, a materiał dotyczący łącznie 24 obszarów zbierano przez kilka miesięcy, m.in. sprawdzając dokumentację i przeprowadzając wywiady z osobami z niepełnosprawnościami. Według oceny sporządzających raport, Częstochowa może się pochwalić m.in. modelowo prowadzonymi działaniami informacyjnymi, diagnozowaniem barier dostępności przestrzeni publicznej czy uwzględnianiem ich likwidacji w dokumentach strategicznych i inwestycjach. Osoby z niepełnosprawnością mają wsparcie organizacji ,,trzeciego sektora”; jest tu też sprzyjająca, współtworzona przez samorząd atmosfera dla wielu cennych inicjatyw dla tej grupy mieszkanek i mieszkańców.   
        

Marcin Breczko

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Częstochowa: WÓZKI DLA BLIŹNIĄT
Następny artykułUM Częstochowa: ŚLĄSKIE LOKALNIE 2020