A A+ A++

Od ponad roku na bytomskiej mapie miejsc, które warto odwiedzić, jest charity shop przy ul. Żołnierza Polskiego 16 – wyjątkowy second hand prowadzony przez Elę Kaczor i Martę Rudolf – założycielki Fundacji ToTutaj zajmującej się wspieraniem kobiet.

Poznały się na życiowym zakręcie, a każda z nich z różnym bagażem doświadczeń: wypaleniem zawodowym, chorobą, przemocą domową. To, co je połączyło to serce społecznika i potrzeba działania. Razem założyły sklep, z którego dochód trafia na cele dobroczynne.

– Zaiskrzyło między nami podczas jednego z projektów i bardzo szybko pojawiła się idea, by zrobić coś razem. Ostatecznie „poszłyśmy w kobiety” – mówi Elżbieta Kaczor, współzałożycielka fundacji.

Zakładając fundację, mogły nie tylko stworzyć dla siebie miejsca pracy, ale zrobić coś dobrego dla innych. W kwietniu zeszłego roku zarejestrowały fundację, napisały statut, a już w październiku weszły we współpracę z ogólnopolskimi organizacjami zajmującymi wsparciem kobiet. Od roku prowadzą w Bytomiu Kręgi Kobiet – grupę terapeutyczną.

– Obecnie wspieramy fundację Feminoteka i opłacamy terapię osobom doświadczającym gwałtu. Poza tym organizujemy wydarzenia dla dziewczyn, pozyskujemy środki na warsztaty. Nie boimy się tematów związanych z seksualnością, samoakceptacją, przemocą czy problemami wychowawczymi – mówi Marta Rudolf, współzałożycielka fundacji.

Zamiast sprzedać przynieś do charity shop

W Wielkiej Brytanii charity shopy funkcjonują od dawna, w Polsce to nowość, która przyjęła się już w wielu miastach.

– Jeszcze do niedawna byłyśmy nowością dla bytomian. Początki nie były łatwe, ale cieszyłyśmy się z każdej zarobionej stówki i tłumaczyłyśmy na czym polega nasza działalność – uśmiecha się Ela Kaczor. Z czasem Ela i Marta nauczyły się wyłapywać perełki, zwracać uwagę na marki i składy.

– Dziewczyny przynoszą naprawdę fajne rzeczy, często dobrych marek, które z powodzeniem mogłyby sprzedać w necie, ale wolą spotkać się z nami. Dlatego warto śledzić nasze relacje i zarezerwować towar – mówi Marta.

Na półkach tego wyjątkowego sklepu znajdziemy nie tylko odzież, ale też obrazy i grafiki wykonane przez ofiarodawców. Nie „paniujemy” i marzymy Do sklepu regularnie zaglądają dziewczyny w różnym wieku – nastolatki i dojrzałe kobiety. – Każdy kto już nas zna, wie, że nie „paniujemy”, rozmawiamy swobodnie, skracając niepotrzebny dystans – mówi Marta.

Fundacja ma też swoje plany.

– Marzy nam się projekt polegający na wsparciu zawodów służebnych. Chciałybyśmy zorganizować fajne szkolenia dla policjantów, jak przeprowadzać interwencje z udziałem dzieci. Mamy też apetyt na prokuratorów i sędziów, żeby ich uwrażliwić na problem przemocy. I jeszcze jedna duża rzecz – by powstały przepisy, które umożliwią przeznaczanie środków na walkę z wypaleniem zawodowym – tłumaczy Ela.

ToTutaj prowadzi także akcję sprzedaży toreb-cegiełek uszytych przez panie z Bytomskiego Ośrodka Edukacji. Dochód przeznaczony jest na wsparcie osób w kryzysie uchodźczym.

Charity shop ToTutaj (1)

12

Charity shop ToTutaj

Charity shop ToTutaj (3)
Charity shop ToTutaj (2)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Bytom: Regranting – kolejna edycja konkursu na lokalne działania rozstrzygnięta 11/05/2022
Następny artykułUM Bytom: Trwa nabór wniosków do rządowego programu „Klub – edycja 2022” 11/05/2022