A A+ A++

Już za kilka dni rozpocznie się Ogólnopolski Festiwal Fagotowo-Obojowy imienia Wiktora Osadzina i Edwarda Mandery. Wydarzenie to po raz dziewiąty odbędzie się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu. Podczas wydarzenia, które potrwa od 29 listopada do 1 grudnia zaplanowano wykłady znanych profesorów akademii muzycznych, recital obojowy, otwarte przesłuchania konkursowe w specjalności fagot oraz obój, a także wystawy instrumentów oraz akcesoriów muzycznych.

Co w programie wydarzenia?

29 listopada zapraszamy do sali koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przy ul. Moniuszki na wykłady dr. hab. Krzysztofa Fiedukiewicza /godz. 19.00/ oraz prof. dr. hab. Marka Mleczki /godz. 19.45/. Z kolei 30 listopada o 18.00 odbędzie się recital obojowy z udziałem Marka Mleczki i Łukasza Dębskiego, zaś 1 grudnia o 13:00 zapraszamy na koncert laureatów IX Ogólnopolskiego Festiwalu Fagotowo – Obojowego im. W. Osadzina i E. Mandery. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Warto dodać, że podczas festiwalu będzie można spotkać się z miłośnikami dźwięków instrumentów dętych drewnianych – uczniów, pedagogów. Jest to również doskonała okazja do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk czy nawiązania przyjaźni artystycznych.

Konkurs organizowany jest wraz z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Wsparcia merytorycznego udziela Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Festiwal upamiętniający wybitnych muzyków

Ogólnopolski Festiwal Fagotowo-Obojowy imienia Wiktora Osadzina i Edwarda Mandery ma na celu uczczenie wybitnych muzyków, zasłużonych dla polskiej kultury.

Profesor Wiktor Osadzin swoją edukację muzyczną rozpoczął w 1933 roku pobierając lekcje gry na skrzypcach w Niższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Naukę tę kontynuował jako elew w Wojskowej Szkole Muzycznej w Katowicach, gdzie równolegle z grą na skrzypcach rozpoczął naukę gry na fagocie. Pierwszym nauczycielem gry na fagocie był Paweł Miller – pierwszy fagocista Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach w okresie dyrekcji Grzegorza Fitelberga. W latach 1949-1954 Wiktor Osadzin studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach w klasie Wojciecha Smykowskiego. W roku 1954 został laureatem III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Gry na Instrumentach Dętych mającym miejsce w Warszawie. Na przełomie lat 1957-1958 w wyniku uzyskania stypendium rządu Czechosłowacji, fagocista spędził cztery miesiące w Konserwatorium w Pradze pracując pod kierunkiem profesora Karela Pivonki. Był to okres intensywnego rozwoju artystycznego muzyka oraz gromadzenia spostrzeżeń pedagogicznych, które przeniesione zostały następnie do szkolnictwa polskiego.

Działalność artystyczna Wiktora Osadzina obejmowała współpracę z wybitnymi orkiestrami, w których pełnił funkcję pierwszego fagocisty, a także liczne koncerty, w czasie których muzyk prezentował się jako solista i kameralista. Przez szereg lat profesor występował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, pięcioletnia współpraca łączyła go również z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Fagocista odbył szereg podróży koncertowych, dokonał również znacznej ilości nagrań płytowych. Działalność pedagogiczna Wiktora Osadzina obejmowała wszystkie stopnie kształcenia; profesor nauczał w szkołach muzycznych I i II stopnia w Bytomiu, Katowicach, Chorzowie i Jastrzębiu Zdroju, a w latach 1955-1991 w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej – Akademii Muzycznej w Katowicach. Studia w klasie profesora ukończyło ponad dwudziestu absolwentów, którzy działają aktywnie w orkiestrach i szkołach muzycznych w różnych regionach Polski, a także poza granicami kraju.

Z kolei profesor Edward Mandera ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Katowicach w 1953 roku. W 1959 roku uzyskał dyplom katowickiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.

W latach 1953-1959 pełnił funkcję pierwszego oboisty Filharmonii Śląskiej. Był również oboistą – solistą Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, funkcję tę pełnił w latach 1959-1992. W czasie wieloletniej współpracy z WOSPR profesor odbył liczne podróże koncertowe, występując w krajach Europy i świata.

Działalność koncertowa Edwarda Mandery obejmowała również występy w charakterze solisty. Oboista koncertował w kraju i za granicą, występował z towarzyszeniem wybitnych zespołów orkiestrowych. Dokonał licznych nagrań koncertów, sonat, różnorodnych pozycji muzyki kameralnej. W jego repertuarze znajdowały się również kompozycje twórców współczesnych, które popularyzował dokonując prawykonań. Kompozytorzy tacy jak Witold Szalonek, Edward Bogusławski, czy Aleksander Glinkowski wysoko cenili wskazówki wykonawcze udzielane przez profesora, czego wyrazem są dedykacje ich kompozycji. W roku 1959 Edward Mandera rozpoczął działalność pedagogiczną w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Legnica: Odnowiona siedziba szczęśliwych emerytów
Następny artykułUM Bytom: Rozśpiewane rodzinki nagrodzone 24/11/2023