Lato w mieście to okazja do poznania lokalnych perełek architektonicznych, ciekawostek historycznych, miejsc intrygujących, choć mało znanych. Najlepiej poznawać je u boku przewodników, historyków, ludzi z pasją. Dla zainteresowanych taką formą spędzenia sobót w Bytomiu, Lokalna Organizacja Turystyczna Miasta Gwarków przygotowała cztery propozycje spacerów. Ruszyła sprzedaż biletów na pierwsze z wycieczek.
Pierwszą z nich, zaplanowaną na 8 lipca, jest spacer śladami nadburmistrza Georga Brüninga, za którego rządów powstały perły zabudowy śródmieścia Bytomia, kamienice i gmachy użyteczności publicznej, oraz infrastruktura energetyczna, wodociągowa, kanalizacyjna czy tramwajowa. Spacer śladami tego człowieka to nie tylko opowieść o wielkim polityku z wyjątkowym życiorysem, ale i o metamorfozie miasta, z rekordowym, kilkukrotnym przyrostem mieszkańców, który dziś trudno sobie wyobrazić. Aż trudno uwierzyć, że ta kariera zaczęła się od anonsu w gazecie… Spacer śladami Georga Brüninga poprowadzi historyk Dariusz Pietrucha.
Na stronie www.miastagwarkow.pl ruszyła właśnie sprzedaż biletów na to wydarzenie. Bilet normalny kosztuje 22 zł, ulgowy – 16 zł.
Wkrótce zainteresowani będą mogli kupić bilety na kolejne spacery. Wśród nich będzie wycieczka u boku historyka Tomasza Śmiałka (22 lipca), który opowie o prawidłach średniowiecznego wymiaru sprawiedliwości w Bytomiu. Poruszając się śladami Temidy w mieście, spacerowicze dowiedzą się, jak w mrokach historii walczono z bezprawiem, gdzie znajdował się pręgierz oraz „wieszadło” i kto był za ich pomocą karany. Odwiedzą także wyjątkowo efektowne wnętrze Sądu Rejonowego, gdzie będą mogli zasiąść na sali rozpraw i posłuchać anegdot o śląskich rabusiach.
W sobotę 5 sierpnia z kolei na spacer połączony z warsztatami fotograficznymi zabierze fotografka i blogerka Teresa Ebis. Będzie to okazja, by zajrzeć w głąb bytomskich podwórek. Kiedyś tętniła tu praca – w rzemieślniczych zakładach czy nawet małych fabryczkach. Dziś to często strefa półprywatna, zamknięta. Na spacerze zobaczymy architektoniczną różnorodność podwórek i nauczymy się, jak uchwycić ich charakter w kadrze. Na ten spacer połączony z warsztatami fotograficznymi uczestnicy powinni zaplanować cztery, pięć godzin.
Kluczem tematycznym ostatniego ze spacerów, 19 sierpnia, będą rzeźby plenerowe. Spacer ich szlakiem, prowadzony przez Dariusza Pietruchę, będzie punktem wyjścia do opowieści o czwórce artystów, którym przyszło tworzyć w Bytomiu w zupełnie różnych czasach. Są to: Teodor Kalide, Thomas Myrtek, Walter Tuckermann i Tadeusz Sadowski. Opowieść o nich wprowadzi w specyfikę tego zawodu, ale także w niespokojną historię Bytomia, m.in. w czasach dwóch totalitaryzmów.
Każdy ze spacerów zaczyna się o godzinie 9.00 pod pomnikiem „Śpiącego lwa” na Rynku. Więcej informacji o spacerach znajduje się na stronie www.miastagwarkow.pl.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS