A A+ A++

Do pięciu lokalizacji, w których stoją charakterystyczne pojemniki na plastikowe nakrętki, dołączyły kolejne. Metalowe kosze z uśmiechniętą literą B, pojawiły się już w Łagiewnikach, Miechowicach, Stroszku oraz w Szombierkach.

Przypomnijmy, że pierwsze pojemniki, do których można wrzucać plastikowe nakrętki stanęły w naszym mieście pod koniec zeszłego roku. Kolejne cztery stanęły w dzielnicach dzięki zaangażowaniu bytomskich spółek: Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. oraz Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.

– Akcja spotkała się z dużym entuzjazmem mieszkańców, którzy apelowali, by rozszerzyć ją także o inne części miasta. Pojemniki w dzielnicach to nie tylko nasza odpowiedź na oczekiwania mieszkańców, ale też przykład dobrego zagospodarowania odpadów – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Korki dla braci

Akcję zbierania i oddawania do skupu plastikowych nakrętek na rzecz Bartka i Łukasza Jaszczurów, którzy od urodzenia zmagają się z ciężkimi chorobami, od kilku lat koordynuje Tomasz Sobczak z Taxi Rabat.

– Zanim w Bytomiu pojawiły się pojemniki, regularnie odwiedzaliśmy szkoły i przedszkola, w których prowadzona była zbiórka nakrętek. Można powiedzieć, że w dobie zamkniętych przez pandemię placówek, pojemniki te uratowały akcję, a wręcz nadały jej tempa. W akcję zaangażowali się nie tylko kierowcy z Taxi Rabat, ale też rzesza młodych wolontariuszy, z którymi współpracujemy – mówi Tomasz Sobczak.

Średnio w ramach akcji udaje się zebrać ponad tonę nakrętek na kwartał, co przekłada się na realną pomoc bytomskiej rodzinie. Między innymi dzięki sprzedaży zebranych nakrętek udaje się dofinansować braciom kosztowne wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne.

Wrzuć nakrętkę do specjalnego pojemnika

Pojemniki, do których bytomianie mogą wrzucać plastikowe nakrętki i wspierać charytatywny cel, stoją w następujących lokalizacjach:

  • na Rynku,
  • przy pl. Sobieskiego,
  • przy pl. Karin Stanek (obok Beceku),
  • przy ul. Parkowej 2 (obok wejścia głównego do Urzędu Miejskiego),
  • przy Smolenia 35 (obok wejścia głównego do Urzędu Miejskiego),
  • przy Hali na Skarpie w Szombierkach,
  • przy ul. Tysiąclecia 7 w Stroszku,
  • przy ul. Cyryla i Metodego 38 (filia biblioteki) w Łagiewnikach,
  • przy skwerze Bonczola (chodnik od ul. Bławatkowej w kierunku hali targowej) w Miechowicach

Nakrętki – cenny surowiec

Ze wszystkich materiałów wtórnych, to właśnie tworzywo, z którego wykonane są plastikowe nakrętki, ma najwyższą cenę w skupach. Wynika to z faktu, że są wykonane z polietylenu o dużej gęstości, który ma wyższą wytrzymałość mechaniczną i lepszą odporność na czynniki chemiczne od tworzywa PET, z którego produkowane są butelki.

Recycling zakrętek jest także bardziej opłacalny, gdyż nie wymaga tak skomplikowanego i kosztownego procesu odzysku tworzywa, jak w przypadku butelek. Do tego dochodzą koszty składowania butelek, które przy porównywalnej wadze do nakrętek, zajmują dużo więcej miejsca.

Do ustawionych w Bytomiu pojemników można wrzucać nakrętki po wodzie mineralnej, przetworach mlecznych, napojach, kawie oraz nakrętki po butelkach z chemii gospodarczej i kosmetykach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Bytom: Spotkania online z prezydentem 2/04/2021
Następny artykułUM Bytom: Bezpłatne badania mammograficzne 1/04/2021