A A+ A++

Spółka PKP PLK podpisała dzisiaj 4 sierpnia umowę na opracowanie dokumentacji odtworzenia pasażerskiego połączenia kolejowego z Bytomia do Rudy Śląskiej Chebzie. Wykonawcą wartej prawie 9,9 mln zł umowy będzie konsorcjum firm Mosty Katowice i Arcadis. Odtworzenie połączenia kolejowego z Bytomia do Rudy Chebzie to jeden z sześciu realizowanych w programie Kolej Plus projektów, na które dofinansowanie pozyskała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Co zyska Bytom dzięki nowemu połączeniu kolejowemu z Rudą Śląską?

Projekt „Prace na liniach kolejowych nr 189 i 132 oraz budowa nowych łącznic Kuźnica – Bytom Bobrek Wschodni” zakłada nie tylko odtworzenie połączenia kolejowego z Bytomia do Rudy Śląskiej Chebzie, ale również budowę potrzebnych łącznic oraz dwóch przystanków kolejowych: Bytom ul. Zabrzańska w rejonie Bobrka oraz Ruda Śląska Orzegów. Realizacja tej inwestycji nie tylko usprawni sieć istniejących połączeń kolejowych. Mieszkańcy Bytomia zyskają także dodatkowe bezpośrednie połączenie pociągiem do Rudy Śląskiej, Zabrza i Gliwic.

– Bytom stanie się ważną stacją Kolei Metropolitalnej. Modernizacja istniejących torowisk kolejowych oraz budowa nowych, m.in. do Rudy Śląskiej czy do Pyrzowic z pewnością poprawi ofertę komunikacji publicznej w naszym regionie – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. – Mieszkańcy oczekują szybkich i bezkolizyjnych połączeń kolejowych między miastami. W Bytomiu planujemy w najbliższych latach także budowę trzech centrów przesiadkowych – podkreśla wiceprezydent Michał Bieda.

Odtworzenie linii kolejowej z Bytomia do Rudy Śląskiej Chebzie zakłada budowę 5 km torów i modernizację 4-kilometrowego odcinka torowiska, a także niezbędnej infrastruktury kolejowej, dwóch łącznic i przystanków kolejowych.

Linia kolejowa 132 już zmodernizowana. Trwa przebudowa linii kolejowej 131

Linia kolejowa nr 131 i 132 to dwa najważniejsze połączenia kolejowe w naszym mieście. W 2021 roku zakończyły się prace torowe na linii kolejowej nr 132 na odcinku Bytom – Zabrze Biskupice oraz linii nr 147 na odcinku Zabrze Biskupice – Maciejów Północny, które znajdują się na trasie z Bytomia do Gliwic. To oznacza, że pociągi towarowe mogą tam jeździć z prędkością do 100 km/h, a więc trzy razy szybciej niż dotychczas. Na modernizacji skorzystali również pasażerowie, bowiem od grudnia 2021 roku wróciło na tę trasę połączenie kolejowe Bytomia z Gliwicami, a czas podróży skrócił się do około 16-17 minut.

Z kolei linia kolejowa 131 czyli popularna Magistrala Węglowa przebiegająca przez Bytom jest obecnie przebudowywana. W ramach trwających robót przebudowane zostaną perony, odnowiona historyczna hala peronowa, wyremontowane wiadukty kolejowe, przystanki kolejowe Bytom – Karb oraz Bytom – Stroszek, który zostanie przesunięty o około 500 metrów na północ kierunku ul. Strzelców Bytomskich, tak by pasażerowie mieli łatwiejszy dostęp do komunikacji miejskiej w dzielnicy Stroszek. Na peronach pojawią się nowe wiaty, ławki, stojaki na rowery, a także tablice informacyjne. W sumie zostanie przebudowanych ok. 28 km torów, a także sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem kolejowym, zaś przy ul. Składowej powstanie Lokalne Centrum Sterowania Bytom, z którego dyżurni będą dbali o bezpieczne prowadzenie pociągów na odcinku od Chorzowa Batorego przez Bytom do Radzionkowa.

Wartość tej inwestycji to 1,2 mld zł netto, a zakończenie prac budowlanych na linii nr 131 planowane jest w 2024 rok.

Warto dodać, że linie kolejowe nr 131 i 132, jak również mająca powstać w najbliższych latach linia kolejowa do Rudy Śląskiej Chebzie będą częścią planowanej Kolei Metropolitalnej, która połączy nie tylko miasta Metropolii leżące na trasie tych linii kolejowych, ale również z Pyrzowicami, gdzie budowane jest połączenie kolejowe Tarnowskie Góry – Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Bytom: „Maskarada” w Pałacu w Miechowicach 4/08/2023
Następny artykułUM Bytom: Oświadczenie Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. 4/08/2023