A A+ A++

Jak co roku mieszkańcy Bytomia tłumie uczestniczyli w obchodach Święta Trzech Króli. Podobnie jak w poprzednich latach przemaszerowali ulicami w trzech orszakach, by następnie spotkać się na Rynku, gdzie odbyły się tradycyjne jasełka.

Trzy marsze przeszły przez miasto

Orszaki przybyły na Rynek z trzech różnych kierunków, reprezentujących trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. Każdemu z tych kierunków przypisany był inny kolor i przeznaczony był dla konkretnych parafii, a przewodził im, jadący konno, jeden z mędrców. Orszak w kolorze żółtym symbolizujący Azję, prowadzony przez Króla Baltazara, ruszył z placu Wolskiego. W jego szeregach szli wierni z parafii Świętej Trójcy, parafii NSPJ, parafii św. Małgorzaty, parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, parafii NSPJ /Szombierki/, parafii Wniebowstąpienia Pańskiego /Szombierki/ oraz parafii św. Michała Archanioła w Suchej Górze. Król Melchior, ubrany na czerwono, przewodził grupie startującej z ulicy Krakowskiej, a w jej składzie byli parafianie z parafii WNMP, parafii św. Wojciecha, parafii św. Anny, parafii św. Rodziny, parafii św. Jacka oraz parafii Chrystusa Króla /Stolarzowice/. Niebieski pochód reprezentujący Afrykę podążał z placu Akademickiego pod przewodnictwem Króla Kacpra. W nim reprezentowane były – parafia Świętego Krzyża, parafia św. Barbary, parafia św. Józefa Robotnika, parafia Bożego Ciała, parafia Dobrego Pasterza oraz parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła z Zabrza – Helenki.

Jasełka w sercu miasta

Po kilkunastominutowym marszu wszystkie pochody spotkały się na bytomskim Rynku. Trzej mędrcy, którzy przewodzili pochodom, podjechali pod scenę, oficjalnie rozpoczynając część kulturalną wydarzenia. Mędrcy złożyli pokłon Dzieciątku Jezus i przekazali dary. Okolicznościowe przemówienie wygłosili także Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz i przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu Michał Staniszewski. Następnie na scenie zaprezentowali się wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 pod przewodnictwem Anny Akram.

Z roku na rok co raz więcej orszaków

Przypomnijmy, że od 2011 roku dzień 6 stycznia jest w Polsce dniem wolnym od pracy. W wielu polskich miastach organizowane są w tym dniu Orszaki Trzech Króli. W 2009 roku przeszedł on ulicami Warszawy, by w kolejnych latach dołączyły do stolicy kolejne polskie i zagraniczne miasta. W 2012 roku było ich 24, w 2013 roku – 96, w 2014 roku – 187, w 2015 roku już 330, zaś w kolejnych dwóch latach ponad 400 miejscowości. W zeszłym roku Orszaki Trzech Króli odbyły się w 753 miejscowościach w Polsce i w kilkunastu poza granicami naszego kraju. Warto podkreślić, że Orszaki Trzech Króli odbywają się już nie tylko w Polsce, ale również na trzech kontynentach. W tym roku Orszak Trzech Króli odbył się w ponad 800 miejscowościach w Polsce oraz w kilku poza jej granicami. Wyruszył w USA (Niles), w Niemczech (Monachium i Neviges), we Francji (Lissieu), a także w Afryce w miejscowości Nyakinama w Rwandzie, w Burhynyi w Demokratycznej Republice Konga, w Esseng w Kamerunie i w Zambii w Lusace i w mieście Mansa.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Bytom: Uwaga! Dziś zima przypomni o sobie 6/01/2024
Następny artykułNiedziela Chrztu Pańskiego 7 stycznia 2024 rok