W tym roku świat spowolnił, ale się nie zatrzymał. Dowodem na to są projekty kulturalne, które w tym trudnym czasie przeniosły się do sieci. I choć nie możemy się spotkać, możemy podnosić się na duchu dzięki sztuce i artystom, którzy nie przestają tworzyć. Dziękuję całemu środowisku kultury, sztuki i gratuluję laureatom tegorocznych nagród – mówił prezydent Mariusz Wołosz.
Wena dla młodych uzdolnionych
Przyznawane od 2007 roku nagrody WENA są wyrazem uznania dla młodych twórców, którzy wyróżniają się na tle innych. Do tej pory statuetki otrzymało 39 młodych artystów mieszkających lub uczących się w Bytomiu. Projekt „WENA” koordynuje Wolne Stowarzyszenie Zielonych Artystów.
W kategorii taniec statuetkę odebrała Julia Bielska, utalentowana uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego. Laureatka doskonali swoje umiejętności biorąc udział w warsztatach i wydarzeniach artystycznych w całym kraju. Ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień.
W kategorii muzyka nagrodą uhonorowano Daniela Nowaka, ucznia ZST nr 6, wychowanka kół wokalnych Młodzieżowego Domu Kultury nr 2, gdzie uczy się i rozwija swój warsztat wokalny. Wśród jego licznych nagród znajdują się m.in. I miejsce na XIV Piekarskim Festiwalu Piosenki „Ocalić od zapomnienia”, II miejsce w Miejskim Konkursie Prozy, Poezji i Pieśni Patriotycznej. Daniel chętnie współpracuje ze środowiskiem lokalnym występując na koncertach charytatywnych Bytomiu i nie tylko.
W kategorii teatr wyróżniono Danutę Ungier, uczestniczkę zajęć teatralnych prowadzonych w MDK nr 1. Młoda artystka wyróżnia się ogromną charyzmą i kreatywnością. W mig zgłębiła tajniki kultury żywego słowa, interpretacji tekstów poetyckich i prozatorskich, zasady ruchu scenicznego oraz podstawy gry aktorskiej. Jej praca przynosi wymierne efekty w postaci nagród i wyróżnień. Jej osiągnięcia nie kończą się na konkursach i festiwalach. Danusię można też zobaczyć w reklamach telewizyjnych i filmach, a jej ostatnim sukcesem jest rola Krystyny, córki Kuma Kapicy w serialu “Król”.
Nagrodę w kategorii muzyka klasyczna odebrała Wiktoria Zorychta, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina, gdzie kształci się w klasie wiolonczeli. Brała udział w wielu kursach i projektach, gdzie pracowała pod okiem autorytetów dziedziny muzyki, jak np. Roberta Nagy – wiolonczelisty Filharmonii Wiedeńskiej, maestro Krzysztofa Pendereckiego, muzyków Filharmonii Londyńskiej, prof. Kazimierza Michalika i wielu innych. W swoim dorobku artystycznym posiada wiele osiągnięć w międzynarodowych konkursach.
Nagroda Prezydenta Bytomia Muzy 2020
„MUZA” – Nagroda Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury, którą przyznaje się w kategoriach: osiągnięcia twórcze, upowszechnianie kultury i zarządzanie kulturą, osobom lub instytucjom działającym na terenie miasta oraz związanym z Bytomiem, profesjonalistom i amatorom. Od 1997 roku przyznano 104 statuetki. Komisja wnioskująca o przyznanie Nagrody MUZA 2020 zarekomendowała 3 kandydatury spośród 5 nominowanych. Prezydent Bytomia przyznał w tym roku 3 statuetki.
Statuetkę MUZA 2020 w kategorii upowszechnianie kultury otrzymała Katarzyna Lazar. Laureatka związana jest z Bytomskim Centrum Kultury, gdzie pełni funkcję kierownika działu wniosków i zamówień publicznych. To jej umiejętności logistyczne, koordynowanie działań organizacyjnych, umiejętność negocjacji, zjednywania ludzi do wspólnych projektów, zdolności interpersonalne, stawiają ją w gronie fachowców w dziedzinie organizacji działalności kulturalnej. Dzięki jej pracy w zakresie fundrisingu Bytomskie Centrum Kultury (włączając w to filię instytucji – Centrum Sztuki Współczesnej Kronika) stało się liderem w mieście (wśród instytucji kultury) w zakresie pozyskiwania zewnętrznych funduszy z takich źródeł jak Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, ale także z innych grantów, fundacji, Gminy Bytom oraz z funduszy unijnych.
W tej samej kategorii uhononorowano Jolantę Sznajder, dyrektorkę Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej, dyrygentkę, założycielkę dwóch chórów, współorganizatorkę dwóch ogólnopolskich wydarzeń muzycznych – Festiwalu Fagotowo – Obojowego oraz Konkursu Puzonistów i Tubistów. Jej pasja muzyczna sprawia, że uczniowie i absolwenci zarządzanej przez nią szkoły, rozwijają swoje talenty nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna i zespoły kameralne koncertowały w takich krajach jak Niemcy, Turcja i Dania oraz na Filharmonii Narodowej w Warszawie czy Filharmonii Śląskiej w Katowicach. To jej zaangażowanie i przedsiębiorczość pozwoliły na nawiązanie współpracy szkoły z pedagogami Akademii Muzycznej w Katowicach, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, których zaprasza na koncerty, warsztaty, konsultacje, egzaminy. Współorganizuje ważne dla miasta wydarzenia, a młodzi instrumentaliści mają możliwość rozwijać się w przyjaznej i wspierającej atmosferze.
Trzecia statuetka trafiła do Teatru Tańca Integracyjnego INTEGRA, działającego przy Teatrze Rozbark. Nagrodę z rąk prezydenta Mariusza Wołosza odebrały założycielki Integry Ewelina Dehn i Beata Grzelak-Szweda, którym towarzyszył tancerz Karol Błoszyk.
INTEGRA powstała w 2014 roku za sprawą dwóch Pań – Eweliny Dehn i Beaty Grzelak – Szwedy. To ich konsekwencja i wiara, że INTEGRA jest przestrzenią dla ludzi i między ludźmi, że jest ich azylem i strefą wolności, sprawiły, że choć skład zespołu zmieniał się na przestrzeni lat, powstało osiem wydarzeń teatralnych, w tym aż trzy wyróżnione głównymi nagrodami w konkursach, a także odbyła się niezliczona ilość warsztatów, również we współpracy z wieloma Domami i Ośrodkami Pomocy Społecznej, Stowarzyszeniem Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa SZANSA, a także węgierską grupą taneczną Gördülő Tánccsoport. Łącząc we wspólnym działaniu osoby z różnymi potrzebami, warsztaty INTEGRY sprzyjają rozbudzaniu kreatywności uczestników, pomagają w przełamywaniu barier interpersonalnych, pogłębianiu wiedzy na temat własnego ciała i jego możliwości, uczą ekspresji poprzez ruch i taniec.
Galeria zdjęć:
Autor: AK
Zdjęcia: archiwum UM Bytom, H.Klimek
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS