A A+ A++

Juniorki młodsze i juniorzy młodsi rywalizowali dzisiaj 4 listopada w Hali na Skarpie w Bytomiu – Szombierkach w ramach IX Memoriału im. Józefa Wiśniewskiego. Impreza odbywająca się od lat w naszym mieście co roku cieszy się ogromną popularnością, a do Bytomia przyjeżdżają najlepsze polskie kluby dżudo i najlepsi młodzi adepci dżudo, którzy walczą o zwycięstwo w kilku kategoriach wagowych, ale również punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Polski.

– To dla mnie ogromny zaszczyt, że dzisiaj mogę razem z Wami otwierać Memoriał poświęcony pamięci mojego Ojca – mówiła podczas otwarcia IX Memoriału im. Józefa Wiśniewskiego, córka Józefa Wiśniewskiego i obecna prezes Czarnych Bytom Małgorzata Wilk.

Warto dodać, że podczas otwarcia IX Memoriału im. Józefa Wiśniewskiego wzięli udział przedstawiciele bytomskiego klubu GKS Czarnych Bytom, władz miasta, w tym prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza, radnych Rady Miejskiej, senator RP Halina Bieda, poseł na Sejm RP Tomasz Głogowski, ale również byli zawodnicy dżudo wywodzący się z Czarnych, działacze, trenerzy oraz sponsorzy wspierający bytomski klub.

– Dzisiejsze zawody są okazją nie tylko do sprawdzenia Waszych umiejętności, ale przede wszystkim upamiętnieniem sportowca, trenera i twórcy bytomskiego dżudo Józefa Wiśniewskiego – mówił podczas otwarcia IX Memoriału im. Józefa Wiśniewskiego prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. – Życzę Wam samych sukcesów, nie tylko podczas dzisiejszych zawodów, zaś bytomskiemu klubowi dziękuję za wspaniałą promocję dżudo w naszym kraju. Tak liczna reprezentacja polskich klubów, których zawodnicy i zawodniczki będą dzisiaj walczyć o medale to kolejne potwierdzenie, że dżudo to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Polsce – podkreślił prezydent Mariusz Wołosz.

Memoriał Wiśniewskiego i Puchar Polski Juniorów w Dżudo

Bytom przez dwa dni, 4 i 5 listopada będzie stolicą polskiego dżudo, a to za sprawą organizacji dwóch ważnych imprez dla juniorów. Dzisiaj w Hali na Skarpie oglądaliśmy efektowane walki juniorów i juniorek młodszych. Do naszego miasta przejechało aż 390 dżudoków i dżudoczek. Z kolei w niedzielę 5 listopada w Hali na Skarpie powalczą juniorki i juniorzy w ramach Otwartego Pucharu Polski.

Warto dodać, że Memoriał im. Józefa Wiśniewskiego, który ma jednocześnie rangę Pucharu Polski, jak również Otwarty Puchar Polski Juniorek i Juniorek to szansa na wywalczenie cennych punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Polski. Ważna jest również końcowa klasyfikacja drużynowa, na którą składają się indywidualne wyniki osiągnięte przez zawodników i zawodniczki z klubu.

Warto dodać, że zarówno zawodnicy, jak i zawodniczki walczą w kilku kategoriach wagowych. 4 listopada juniorki młodsze rywalizuwały w ośmiu kategoriach wagowych od 40 do 70 kg, zaś juniorzy młodsi w dziewięciu kategoriach wagowych od 46 do ponad 90 kg. Z kolei w niedzielę 5 listopada juniorzy powalczą o medale w 8 kategoriach od 55 do powyżej 100 kg, zaś juniorki również w ośmiu, jednak w kategoriach wagowych od 44 do powyzej 78 kg.

Juniorki młodsze i juniorzy młodsi rywalizowali w ramach IX Memoriału im. Józefa Wiśniewskiego (1) Juniorki młodsze i juniorzy młodsi rywalizowali w ramach IX Memoriału im. Józefa Wiśniewskiego (1)

8

Juniorki młodsze i juniorzy młodsi rywalizowali w ramach IX Memoriału im. Józefa Wiśniewskiego

Pamięci Józefa Wiśniewskiego – twórcy bytomskiego judo

Memoriał im. Józefa Wiśniewskiego w przeszłości nosił nazwę „Liberty Cup” i był imprezą cieszącą się dużym powodzeniem i dobrą renomą. Po śmierci Józefa Wiśniewskiego, wybitnego działacza sportowego w roku 2014 turniej ten przekształcił się w memoriał Jego imienia.

Dla wielu młodych adeptów judo bytomski turniej jest ostatnią tegoroczną imprezą rangi Otwartego Pucharu Polski, a więc również ostatnią szansą na zdobycie punktów i poprawę swojego miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski. Otwarty Puchar Polski to impreza upamiętniająca jednego z najwybitniejszych trenerów i działaczy judo w Polsce – Józefa Wiśniewskiego. To właśnie Wiśniewski jest ojcem bytomskiego judo, w którym największe sukcesy święcił Waldemar Legień – złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Seulu w 1988 roku i w Barcelonie w 1992 roku. Nawet po zakończeniu kariery trenerskiej, Józef Wiśniewski pozostał wierny judo oraz Czarnym Bytom. W 1994 roku został Prezesem Polskiego Związku Judo, przyczyniając się do dalszego rozwoju tej dyscypliny w Polsce.

Józef Wiśniewski zmarł 14 stycznia 2014 roku. W dowód jego zasług dla bytomskiego sportu, bytomscy radni podjęli decyzję o nadaniu Hali na Skarpie w Bytomiu – Szombierkach imienia Józefa Wiśniewskiego.

Organizatorami turnieju są: klub GKS Czarni Bytom oraz Polski Związek Judo, zaś partnerami wydarzenia: Urząd Miejski w Bytomiu, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Urząd Marszałkowski w Katowicach.

Turniej jest dofinansowany ze środków Funduszu Rozowju Kultury Fizycznej w ramach Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Wyróżnienia dla najlepszych

Bytomscy judocy i judoczki od lat dominują na krajowych matach czego dowodem są medalowe zdobycze podczas Mistrzostw Polski Seniorów, ale również zawodów rangi pucharowej.

Dzisiaj podczas kolejnego już Memoriału im. Józefa Wiśniewskiego wyróżnieni za dotychczasowe osiągnięcia oraz wsparcie dla bytomskiego klubu zostali: Brązowym Honorowym Odznaczeniem Polskiego Związku Judo Martyna Glubiak, Jarosław Skoczewski, Marek Klimczak i Sebastian Knychała. Srebrnym Honorowym Odznaczeniem Polskiego Związku Judo zostali wyróżnieni: Andrzej Piśko, Waldemar Brzezina i Jacek Szmatłoch, zaś Medalem Polskiego Związku Judo: Marek Słyk, Eugeniusz Misztal i Arkadiusz Wieczorek.

Ponadto Honorowymi Medalami i wyróżnieniami od klubu GKS „Czarni” Bytom zostali uhonorowani: Wiesław Wiśniewski, Wiesław Czekaj, Zdzisław Picz, Zenon Mościński, Andrzej Kruszena, Wiktor Śliwiński, Ryszard Hara, Marek Giendosz oraz Marian Pogórski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStodoła pękała w szwach – wielka dyskoteka w Gąsawie
Następny artykułUM Bytom: „Only heaven knows”. Wernisaż wystawy Beaty Będkowskiej 4/11/2023