Uroczyste obchody 60 – lecia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego zgromadziły wczoraj /1 września/ grono pedagogiczne, słuchaczy, pracowników oraz absolwentów bytomskiego „Medyka”. Wśród tych ostatnich znaleźli się ci, którzy rozpoczęli naukę w latach 60.
Gości oraz absolwentów “Medyka” przywitała dyrekcja placówki na czele z Hanną Chłopecką oraz władze Bytomia, które reprezentował Sekretarz Miasta Mirosław Luks oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu Michał Staniszewski. W jubileuszowych uroczystościach wzięli udział także senator RP Halina Bieda, przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego, Kuratorium Oświaty oraz Kijowskiego Uniwersytetu Medycznego.
Wydarzenie uatrakcyjniły występy wokalne Magdaleny Brabańskiej, absolwentki „Medyka” oraz Małgorzaty Nowak z zespołem Muzycy dobrej kultury z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2.
– Nasza szkoła od wielu lat kształci w zawodach medycznych i socjalno-opiekuńczych, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom rynku pracy, a jednocześnie dostosowuje swoją ofertę do zmieniających się potrzeb społecznych. Nasi absolwenci są dobrze przygotowani do zawodu i z powodzeniem znajdą zatrudnienie w kraju i za granicą – mówi Hanna Chłopecka, dyrektorka Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.
Szkoła dysponuje wieloma specjalistycznymi pracowniami: anatomii, stomatologii, terapii zajęciowej, opieki i wychowania dziecka, masażu, EKG i RTG, fryzjerstwa, co stanowi doskonałą bazę dydaktyczno-naukową umożliwiającą przygotowanie przyszłej kadry gabinetów medycznych, kosmetycznych, fizjoterapeutycznych czy placówek opieki i służby zdrowia.
Historia „Medyka”
W 1962 r. Minister Zdrowia i Opieki Społecznej wydał zgodę na utworzenie na terenie województwa katowickiego sześciu szkół medycznych. Wśród nich zalazło się Liceum Medyczne Pielęgniarstwa przy ul. Strzelców Bytomskich (obecna siedziba I LO). Naukę podjęło 135 dziewcząt w trzech oddziałach klasy pierwszej.
Ze względu na trudne warunki lokalowe oraz na fakt, iż większość pracowni do nauki przedmiotów ogólnokształcących była wspólna z Liceum Ogólnokształcącym, zajęcia w szkole odbywały się w godzinach popołudniowych. Bazę do nauki zawodu stanowiła sala demonstracyjna, na którą zaadaptowano balkon auli. Zajęcia praktyczne odbywały się w Szpitalu Górniczym w Bytomiu. 1 września 1974r., nastąpiła reorganizacja szkoły i przekształcenie jej w Zespół Szkół Medycznych.
W 1982 roku, władze miasta, dzięki staraniom dyrektora szkoły oraz dyrekcji Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bytomiu, przekazały na potrzeby szkoły budynek przy ul. Piekarskiej 18, w którym szkoła funkcjonowała do 2007 roku.
W roku 2001, wskutek reorganizacji szkolnictwa średniego medycznego zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, część wydziałów szkoły została wchłonięta przez szkolnictwo wyższe. Były to takie kierunki kształcenia, jak: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia i dietetyka. Wraz z nimi opuściła szkołę grupa nauczycieli, która podjęła pracę w Śląskiej Akademii Medycznej. Zespół Szkół Medycznych funkcjonował w swojej nazwie do 2005 roku, kiedy to Uchwałą Rady Miejskiej został przekształcony w Szkołę Policealną nr 1.
Rok 2005, to również rok dalszego rozwoju szkoły. Otwarte zostały cztery nowe kierunki kształcenia: Technik masażysta, Opiekunka środowiskowa, Opiekun w Domu Pomocy Społecznej oraz Asystent Osoby Niepełnosprawnej. W roku 2005 szkoła zmieniła swoją siedzibę. Została ona przeniesiona do budynku przy ulicy Wrocławskiej 120, w którym funkcjonuje do dzisiaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS