Podczas lutowej sesji Rady Miejskiej bytomscy racjowie przegłosowali uchwalenie programu osłonowego Korpus Wsparcia Seniorów, w ramach którego miasto będzie mogło nadal korzystać z rządowego wsparcia dla najstarszych bytomian i kontynuować projekt zapoczątkowany już w zeszłym roku.
Przypomnijmy, że program skierowany jest do osób w wieku 65 lat i więcej, mających problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzących samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.
– Projekt składa się z dwóch modułów: pierwszy zapewnia wsparcie społeczne i pomoc codziennych czynnościach, takich jak zrobienie zakupów, pomoc w dotarciu do lekarza czy spacer. Z kolei drugi zapewnia seniorom dostęp do opasek bezpieczeństwa – mówi Krzysztof Skuza, kierownik działu pomocy środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
W ubiegłym roku MOPR wyposażył w specjalne opaski 120 osób, a wsparcie społeczne trafiło do 35 uczestników.
– Z opasek nadal korzysta grupa uczestników z poprzedniej edycji programu, ale wpływają już zgłoszenia nowych uczestników lub ich rodzin, które są zainteresowane taką formą wsparcia i którym będziemy użyczać w miarę możliwości dostępne urządzenia – kontynuuje Krzysztof Skuza.
Na realizację tegorocznego projektu MOPR zapotrzebował ok. 160 tys. zł.
Opaska, która ratuje życie
Już w zeszłym roku seniorzy dostali opaski wyposażone m.in. w przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski czy lokalizator GPS
Opaska bezpieczeństwa jest połączona z usługą centrum monitoringu i w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia, wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się z centralą. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi.
– W zeszłym roku miały miejsce sytuacje zagrożenia życia lub zdrowia, kiedy potrzebna była interwencja służb ratunkowych, które w porę zareagowały – mówi Krzysztof Skuza.
Zostań wolontariuszem
Ważnym elementem Korpusu Wsparcia Seniorów jest pomoc w miejscu zamieszkania osób starszych realizowana m.in. przez pracowników socjalnych oraz wolontariuszy.
– Kiedy w zeszłym roku startowaliśmy z projektem, dokładnie w tym samym czasie wybuchła wojna w Ukrainie. Wówczas wolontariusze masowo zaangażowali się w pomoc uchodźcom. Liczymy, że w tym roku uda nam się dotrzeć do większej liczby społeczników, którzy wesprą nas w tym ważnym projekcie – mówi Krzysztof Skuza.
Zgłoszenia do programu
Osoby zainteresowane udziałem w programie (seniorzy i wolontariusze) mogą się kontaktować z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie przy ul. Strzelców Bytomskich 16, pokój 102 w godzinach pracy ośrodka lub telefonicznie pod numerem telefonu: 32 388 67 22.
Więcej informacji o Korpusie Wsparcia Seniora można znaleźć na: https://www.gov.pl/web/rodzina/50-mln-zl-na-korpus-wsparcia-seniorow-w-2023-r
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS