Wszystko zaczęło się w 1953 roku, gdy do Hotelu Bristol w Bytomiu przeniesiono z Zabrza trzy klasy Technikum Gospodarki Komunalnej. Tak rozpoczęła się trwająca do dziś historia bytomskiego Elektronika, który w tym roku obchodził 70-lecie istnienia. Z tej okazji w piątek, 20 października nauczyciele, uczniowie, absolwenci oraz zaprzyjaźnieni ze szkołą mieszkańcy Bytomia świętowali jubileusz. W uroczystościach nie zabrakło m.in. przedstawicieli władz miasta, w tym prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza, radnych Rady Miejskiej w Bytomiu, a także Delegatury Kuratorium Oświaty i Wychowania, którą reprezentowała dyrektor Bożena Szarama oraz dyrektorów bytomskich szkół, zaprzyjaźnionych firm i wyższych uczelni.
Podczas jubileuszu w Technikum nr 4 im. Marii Curie – Skłodowskiej na ręce dyrektora szkoły Beaty Kołodziejczyk listy gratulacyjne złożyli prezydent Mariusz Wołosz oraz Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer, zaś absolwent szkoły prof. dr hab. inż. Jerzy Barglik wręczył w imieniu Oddziału Zagłębia Węglowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich specjalny medal im. dr. inż. Zbigniewa Białkiewicza. Warto dodać, że wśród gości nie zabrakło również dawnych pracowników Elektronika, m.in. Michała Pokludy, dyrektora w latach 1988 – 2005 oraz Barbary Sochackiej, nauczycielki związanej z bytomską szkołą od początku jej istnienia.
70 lat bytomskiego Elektronika
Początek bytomskiego Elektronika to rok 1953 kiedy z Zabrza przeniesiono do dzisiejszego Hotelu Bristol przy ul. Dworcowej trzy klasy Technikum Gosodarki Komunalnej, a pomysłodawcą powstania szkoły był Józef Dobrowolski. Szkoła w Bytomiu otrzymała nazwę Technikum Budownictwa Komunalnego, a w 1955 roku przeniesiono jej siedzibę do obecnego gmachu przy ul. Katowickiej 35. Rok później szkoła zmieniła nazwę na Technikum Gospodarki Komunalnej, zaś w 1959 roku na Technikum Energetyczne, gdzie wprowadzono kierunki kształcenia związane z energetyką, elektroniką i elektromechaniką, dzięki czemu do dziś przylgnęła do szkoły popularna nazwa „Elektronik”.
W 1963 roku patronką szkoły została laureatka nagrody Nobla Maria Curie – Skłodowska, zaś w 1977 roku szkoła przekształcona została w Zespół Szkół Elektryczno – Elektronicznych, kształcąc uczniów w Technikach: elektronicznym i elektycznym, Liceum zawodowym, Zasadniczej szkole zawodowej oraz Technikum dla dorosłych. Szkoła po raz kolejny zmieniła nazwę w 2011 roku, gdy powstało istniejące do dziś Technikum nr 4, gdzie nieustannie poszerzana jest oferta edukacyjna dla uczniów. Szkoła kształci już m.in. na kierunkach: technik elektronik, elektryk, teleinformatyk, awionik, eksploatacji portów i terminali, lotniskowych służb operacyjnych, fotografii i multimediów oraz grafiki i poligrafii cyfrowej.
Warto również dodać, że w szkole od 1996 roku z inicjatywy Barbary Sochackiej powstał Klub Emerytów, Absolwentów i Sympatyków „Energetyk – Elektronik”. Klub działa od 27 lat i zrzesza miłośników, sympatyków oraz dawnych absolwentów szkoły, którzy działają na rzecz jego promocji oraz podtrzymania tradycji bytomskiej szkoły.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS