A A+ A++

Nowe wydawnictwo bełchatowskiego muzeum poświęcone jest w całości Grocholicom

Historia Grocholic, jednej z dzielnic Bełchatowa, opowiedziana na blisko 700 zdjęciach, wsparta merytorycznymi komentarzami i emocjonalnymi wspomnieniami mieszkańców – wszystko to znajduje się w najnowszej publikacji Muzeum Regionalnego. Spotkania promocyjne, pierwsze w muzeum i drugie w remizie OSP przy ul. Szkolnej 1, zaplanowano na 12 i 15 grudnia.

Jest już kolejna, długo wyczekiwana, część albumowej historii Bełchatowa. Tym razem w całości poświęcona Grocholicom. Jako pierwsi będą mogli ją obejrzeć, przeczytać i nabyć ci wszyscy, którzy w czwartek, 12 grudnia, odwiedzą Muzeum Regionalne w Bełchatowie. Tu o godz. 17 odbędzie się bowiem pierwsze spotkanie promocyjne. Drugie z kolei zaplanowano na niedzielę, 15 grudnia, a odbędzie się ono w remizie OSP w Grocholicach. Początek o godz. 17. Na promocję nowej książki zapraszają miasto i bełchatowskie muzeum.

„Bełchatów. Opowieść o dwóch miastach cz. III. Grocholice wczoraj i dziś” to blisko pięć lat pracy, 2,5 tys. zebranych zdjęć, mnóstwo godzin spędzonych na opisywaniu, dokumentowaniu fotografii z dzielnicy starszej niż samo miasto. To także nieustanne docieranie do mieszkańców pamiętających czasy odległe, do ludzi, którzy pomagali w odkrywaniu tajemnic przeszłości. To dzięki nim książka nie jest wyłącznie zestawieniem obrazów i suchych faktów, lecz ekspresywnym przekazem wspomnień, historii – zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych.

Pomysł na publikację zrodził się w 2014 roku podczas wystawy „Grocholice wczoraj i dziś” zorganizowanej w OSP Grocholice przez Ewę i Ireneusza Kępów, Piotra Langkamera, Leszka Macugowskiego i Adama Chęcińskiego. To oni stanowią trzon zespołu redakcyjnego, do którego w międzyczasie dołączył z ramienia bełchatowskiego muzeum Cezary Bukowiec. Album – będący niejako pokłosiem tej wystawy – wydany został w serii Wydawnictwa Muzealnego (4) jako trzecia część cyklu „Bełchatów – opowieść o dwóch miastach”. Podtytuł, bezpośrednio nawiązujący do wspomnianej wystawy, odsłania przed czytelnikiem bogactwo zamieszczonych w nim obrazów i informacji.

Ostatecznie w książce zamieszczono blisko 700 fotografii z różnych okresów. Najstarsze pochodzą z początku XX wieku. Są też takie, które zrobiono na krótko przed oddaniem albumu do druku, a to po to, by móc uchwycić zmiany, podobieństwa, różnice między dawnym i współczesnym Bełchatowem. Dodajmy, że decyzja o tym, które zdjęcia z 2,5-tysięcznego zbioru znajdą się w albumie, wcale nie była łatwa.

Jak podkreśla zespół redakcyjny praca trwała długo, ale dobre przygotowanie wymaga skrupulatnej analizy, opartej nie tylko na ustaleniu faktów, ale przede wszystkim na opracowaniu wielu fotografii, będących przecież kwintesencją publikacji. Dla autorów ważne było również merytoryczne opracowanie historii tej dzielnicy Bełchatowa, która – jako samodzielne miasto – przez stulecia wiodła prym w regionie. Obok zdjęć grocholiczan i miejsc bliskich ich sercu umieszczono w albumie rożnego rodzaju dokumenty, wycinki z prasy czy fragmenty kronik.

Najnowszy album o Grocholicach będzie można kupić podczas obu spotkań promocyjnych. Później dostępny będzie w Muzeum Regionalnym.

KZB

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Wadowice: Dzień Praw Człowieka w Policji
Następny artykułCzy kursy doskonalenia techniki jazdy są nam potrzebne?