A A+ A++

Tradycyjnie pod koniec września bełchatowianie wspominać będą wydarzenia związane z Polskim Państwem Podziemnym

Tradycyjnie pod koniec września bełchatowianie wspominać będą wydarzenia związane z Polskim Państwem Podziemnym

Bełchatowianie uczczą 81. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości rocznicowe odbędą się w najbliższą niedzielę, 27 września. Obchody rozpoczną się o godz. 11.45 pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej.

Mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń i organizacji wezmą udział w uroczystościach upamiętniających 81. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Obchody, które organizuje Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Bełchatowie odbędą się w niedzielę, 27 września. W samo południe w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny przy ul. Kościuszki zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Wcześniej, o godz. 11:45 pod obeliskiem żołnierzy Armii Krajowej uczestnicy złożą kwiaty i odmówią modlitwę za poległych.

Dzień Podziemnego Państwa Podziemnego to święto państwowe, Sejm RP uchwalił, że obchodzić je będziemy każdego roku 27 września. Tego dnia wyrażamy wdzięczność i szacunek twórcom oraz działaczom podziemnych struktur Państwa Polskiego, a także tym wszystkim, którzy z narażeniem życia walczyli o niepodległość Ojczyzny.

Rocznica przypominać ma nam, że w nocy z 26 na 27 września 1939 roku powstała Służba Zwycięstwu Polski, konspiracyjna organizacja wojskowa mająca toczyć walkę przeciwko okupantom. 13 listopada została ona przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, podlegający rządowi polskiemu na uchodźstwie, a 14 lutego 1942 roku w Armię Krajową. Tak powstał zalążek Polskiego Państwa Podziemnego, które było ewenementem w skali okupowanej Europy. Nigdzie nie powstały tak rozbudowane struktury administracyjne i wojskowe, cieszące się akceptacją większości społeczeństwa. Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym.

Polskie Państwo Podziemne stworzyło sprawnie działającą strukturę cywilną, zajmującą się normalnym funkcjonowaniem państwa i przygotowaną do przejęcia kontroli nad krajem po zakończeniu wojny. Po za pionem administracyjnym oraz wojskowym (ZWZ, od lutego 1942 r. Armia Krajowa) częścią Polskiego Państwa Podziemnego był także ruch wydawniczy, artystyczny i przede wszystkim oświatowy (tzw. tajne komplety), w ramach którego funkcjonowało prawie 2 tys. szkół średnich oraz liczne uczelnie wyższe w Warszawie, Krakowie, Wilnie i Lwowie. Po upadku powstania warszawskiego większość centralnych instytucji PPP przeniosło się do Częstochowy.

AP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Bełchatów: Miasto chce uporządkować reklamy
Następny artykułKalendarz – zacznijmy od początku (ZDJĘICIA)