A A+ A++

Mieszkańcy zainteresowani np. kupnem działki mogą w telefonie odnaleźć wiele przydatnych informacji

Geoportal to świetne źródło informacji nie tylko dla specjalistów, ale także inwestorów i mieszkańców szukających informacji o działce, danych przestrzennych czy dokładnych map topograficznych. Dzięki nowoczesnym narzędziom dostępnym na stronie Urzędu Miasta można mieć elektroniczny dostęp do wielu danych bez wychodzenia z domu, co w czasie epidemii koronawirusa ma niebagatelne znaczenie. Miasto uruchomiło wersję mobilną działającą przez internet, dzięki której wiele istotnych informacji o nieruchomościach każdy może teraz znaleźć bezpośrednio w swoim telefonie.

Miejski geoportal funkcjonuje już dziesięć lat zapewniając mieszkańcom łatwy dostęp do 50 warstw tematycznych, m.in. studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania, obowiązujące miejscowe plany zagospodarowania, w tym szczegółową informację o przeznaczeniu danej nieruchomości w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, przebieg linii zabudowy czy sieć ulic. Ponadto na platformie znaleźć można tzw. suwak czasu, czyli mapy lotnicze wykonane na przestrzeni kilku lat, co z kolei pozwala zobaczyć, jak zmieniał się Bełchatów.

Dzięki informacjom zawartym w geoportalu i jego mobilnej wersji sprawy urzędowe można załatwić szybciej i sprawniej. – Po zweryfikowaniu informacji o działce mieszkaniec od razu wie, czy zasadne jest wnioskowanie chociażby o zmianę w miejscowym miejskim planie zagospodarowania przestrzennego – mówi dyrektor Wydziału Geodezji i Architektury w bełchatowskim Urzędzie Miasta Elżbieta Rawicka – Radwańska. Geoportal to narzędzie przydatne także notariuszom, którzy poszukują informacji, czy dana działka znajduje się w obszarze zdegradowanym i obszarze do rewitalizacji oraz geodetom, inwestorom, pośrednikom nieruchomości.

Geoportal to unikatowe narzędzie w skali kraju. – Jeśli mieszkaniec jest zainteresowany np. kupnem działki, może w telefonie czy innym urządzeniu mobilnym odnaleźć wiele przydatnych informacji. W ciągu kilku chwil będzie wiedział, jaki plan zagospodarowania obowiązuje na danym terenie. Poza tym może ją zmierzyć i sprawdzić, co wokół działki się znajduje oraz ustalić jakie są dalekosiężne plany miasta, czy np. w pobliżu planowana jest budowa obwodnicy – tłumaczy dyrektor Rawicka – Radwańska.

Swoje zastosowanie geoportal znajduje również w administracji publicznej, w tym także w administracji elektronicznej (e-administracji). Internauci korzystający z informacji przestrzennych znają doskonale narzędzie udostępnione przez stronę internetową Urzędu Miasta. Na stronie Geoportalu Miasta Bełchatowa najnowszą ortofotomapę o pikselu 10cm, do której zdjęcia zostały wykonane we wrześniu 2019 roku.

Nowe dane dostępne są na stronie http://gis.belchatow.pl oraz w zakładce Geoportal Bełchatów na stronie www.belchatow.pl.

AP

Tzw. suwak czasu pozwala zobaczyć, jak zmieniał się <a href=Bełchatów na przestrzeni ostatnich lat” width=”850″ />Tzw. suwak czasu pozwala zobaczyć, jak zmieniał się Bełchatów na przestrzeni ostatnich lat

Geoportal umożliwia m.in. sprawdzenie działki w Miejskim Planie Zagospodarowania PrzestrzennegoGeoportal umożliwia m.in. sprawdzenie działki w Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Bełchatów: Kwarantanna domowa – zasady i zalecenia
Następny artykułPowiat Tarnów: Minister Edukacji Narodowej o wynagrodzeniach nauczycieli podczas zawieszenia zajęć