A A+ A++

Amerykańska Agencja Żywności i Leków znana szerzej jako U.S. FDA udostępniła obszerny poradnik dotyczący przechowywania i spożywania jajek. Nic dziwnego, w końcu jajka mogą być źródłem zatrucia – i to nie tylko salmonella jest zagrożeniem.

To dlatego bardzo ważne jest w jaki sposób, w jakiej postaci i jak długo przechowujemy jajka. Surowe trzymamy w lodówce – przez co najmniej 30 dni od czasu zniesienia przez kurę jajko zachowuje świeżość. A ugotowane? Jajko na twardo w lodówce może bezpiecznie przebywać całe 7 dni, choć im krócej je przechowujemy, tym będzie smaczniejsze.

Najważniejsze jest jednak to, kiedy chowamy je do lodówki, czyli od razu po ostudzeniu jaj. Jajko ugotowane na twardo w temperaturze pokojowej może przebywać maksymalnie 2 godziny, choć eksperci radzą, by nie zwlekać z przełożeniem ugotowanych na twardo jaj do lodówki.

A co z potrawami z jajek – jajkami faszerowanymi czy jajkami w majonezie?

Jeżeli na świątecznym stole chcemy postawić jajka w majonezie, to lepiej zrobić niewielką porcję – tak, by mieć pewność, że po skończonym wielkanocnym śniadaniu po jajkach nie zostanie nawet okruszek.

Można ugotować większą liczbę jajek – obrać je ze skorupek i pokroić na połówki – ale tylko część z nich udekorować majonezem, sosem tatarskim czy innymi sosami na bazie majonezu, jogurtu bądź śmietany.

Powód? Choć sklepowe majonezy nie psują się tak szybko, jak te domowe, to nadal nie powinny pozostawać poza lodówką. Jajka w majonezie bardzo szybko zaczną podchodzić wodą, a majonezowa chmurka z upływem czasu zamieni się w brzydki, żółtawy kożuch.

Jeśli jednak zostanie nam kilka jaj w majonezie, koniecznie należy przełożyć je do szczelnie zamykanego pojemnika i schować jak najszybciej do lodówki. Najlepiej zjeść je w ciągu doby, maksymalnie dwóch, upewniając się wcześniej, że majonez nie skwaśniał.

A co z jajkami faszerowanymi? Również spędzą w lodówce maksymalnie 2 dni, choć wiele zależy od tego, co jest składnikiem farszu. Smażone pieczarki nie powinny być jedzone po upływie doby od przygotowania, surowa cebula szybko się psuje – po 1 dobie zaczyna brzydko pachnieć, a wędlina może stać się kwaśna, zwłaszcza jeśli wcześniej jajka stały na świątecznym stole.

A czy wiesz, że ugotowane na twardo jajka można zapiekać? Gdy po śniadaniu wielkanocnym zostaną ci klasyczne jajka faszerowane w skorupkach – możesz je podpiec w piekarniku. Z kolei jajka na twardo możesz wykorzystać np. do zapiekanek makaronowych czy z ciasta francuskiego.

Zobacz także:

Gdy już nie możesz patrzeć na świąteczny sernik… Przerób go na obłędny deser!

TKG, czyli ryż na śniadanie. Nie tylko carbonara kocha surowe jajko

Rolada bezowa z serkiem mascarpone. Bajeczny deser

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł60 rowerów 7 wypożyczalni – od czwartku wraca rower miejski
Następny artykułNa placu pięciu rogów może stanąć ogromne jajko. I nie jest to wielkanocne prima aprilis