Data dodania: 2014-01-31 (09:51) Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Druga połowa wczorajszej sesji w Warszawie dała inwestorom nadzieję na odbicie i jeszcze do wieczora wyglądało na to, że być może korekta na rynkach globalnych została zakończona. Słaba sesja w Azji stawia jednak nad tym scenariuszem spory znak zapytania.
Wczorajsza sesja w USA była dobra głównie za sprawą spółek technologicznych, w tym przede wszystkim Facebook’a, który pokazał inwestorom świetne wyniki (raport został opublikowany jeszcze w środę, ale już po zakończeniu sesji w USA). W efekcie akcje spółki drożały o 14%, ciągnąc w górę zarówno Nasdaq (+1,77%), jak i S&P500 (+1,13%). Różnicę widać było na przykładzie Dow Jones, w którym spółki nie ma i w efekcie ten indeks wzrósł „tylko” o 0,7%. Inwestorom podoba się fakt, iż Facebook aż 53% swoich przychodów czerpie z reklam w telefonii mobilnej, które są wysoce rentowne. Jako ciekawostkę można podać fakt, iż spółka ma obecnie kapitalizację większą niż Citigroup. Wall Street dobrze przyjęła też wyniki Google, który podał co prawda nieco niższy zysk na akcję (12,01 USD), ale pozytywnie zaskoczył przychodami (13,6 mld USD), w wyniku czego jego akcje drożały w handlu posesyjnym.
Odbicie w USA było bardzo istotne technicznie, gdyż oznacza obronę ważnego wsparcia 1770 pkt. na kontrakcie na S&P500 (więcej o tym TUTAJ). Z drugiej strony odbicie nie było wystarczająco silne, aby wygenerować sygnał kupna, a spadki w Azji, również na kontrakcie na S&P500 (do 1780 pkt.) oznaczają, iż kontynuacja korekty jest jak najbardziej realna. Ostatnia w tym tygodniu sesja azjatycka przynosi spadek Nikkei225 o 0,62% i cofnięcie chińskich indeksów o 0,8%. Warto dodać, iż Nikkei broni cały czas rocznej linii trendu, ale o ile jeszcze wczoraj ta obrona wyglądała obiecująco, o tyle dziś sprzedający wydają się mieć na rynku przewagę. Nie pomogły bardzo dobre dane z japońskiej gospodarki, które poznaliśmy w nocy: stopa bezrobocia spadła do 3,7%, produkcja wzrosła, wyższy był też PMI (więcej o danych TUTAJ).
Serię dzisiejszych publikacji rozpoczął raport o sprzedaży detalicznej z Niemiec, który okazał się sporym rozczarowaniem. Sprzedaż w grudniu spadła o 2,5% m/m, podczas gdy rynek oczekiwał wzrostu o 0,2% m/m. Kluczowe dna dziś to jednak inflacja w strefie euro (godzina 11:00) oraz indeks Chicago PMI w USA (15:45). Raport kwartalny o 14:30 poda Chevron. Konsensus zakłada zysk na akcję na poziomie 2,57 USD. Jeśli chodzi o Europę to poznaliśmy już najciekawszy odczyt tego dnia, mianowicie wyniki Electrolux, który jest drugim największym producentem sprzętu domowego na świecie. Spółka w 4 kwartale pokazała nieco gorsze wyniki od oczekiwań. Zysk wyniósł 1,22 mld koron wobec oczekiwań na poziomie 1,38. Przychody wyniosły 28.9 mld koron, czyli 1% mniej niż przed rokiem. To co optymistyczne w wynikach – spółka spodziewa się wzrostu przychodów o 4% na rynku północnoamerykańskim. Widzi także poprawę w Europie, co należy uznać za pozytyw. Według spółki, konsumenci ruszą odważniej na zakupy w 2014r.
Na GPW otwarcie na kontraktach na plus. Obecnie jest to 2355 pkt. dla WIG20, czyli 12 pkt. powyżej wczorajszego zamknięcia i wobec wczorajszego minimum na poziomie 2288 pkt. Wydaje się jednak, iż okoliczności nie sprzyjają utrzymaniu, a tym bardziej powiększeniu tego odbicia na dzisiejszej sesji.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.
2016-06-21 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Nawet bez głosowania w sprawie Breksitu, i tak dzień zapowiada się bardzo ciekawie. Przed południem zostanie opublikowany indeks instytutu ZEW, czyli wskaźnik nastrojów panujących wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych. Po południu szef EBC, Mario Draghi, będzie mówił w Parlamencie Europejskim o polityce pieniężnej.
2016-06-20 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Brytyjczycy zgotowali rynkom całkiem udany thriller. Jego autorem jest oczywiście David Cameron, który sam wymyślił scenariusz. Na razie nie wiadomo, czy przejdzie do historii jako polityk, który wyprowadził Wielką Brytanię z UE, ale na pewno zapisze się w dziejach Imperium (nad którym nigdy nie zachodzi słońce) jako genialne dziecko Alfreda Hitchcocka.
2016-01-15 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Koniec tygodnia należy do USA. Dziś pojawi się pokaźny pakiet danych, m.in. o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Amerykański blok zamknie indeks Uniwersytetu Michigan. Wszystkie wskaźniki z USA zostaną opublikowane w czasie, gdy Europa jeszcze pracuje, więc giełdy będą mogły na nie zareagować.
2015-12-31 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Dziś dzieje się oczywiście niewiele, bo rynki albo nie pracują w ogóle, albo działają krótko. Wydarzeniami wartymi uwagi są dwie popołudniowe publikacje z USA: jedna to wnioski o zasiłki dla bezrobotnych, a druga – indeks Chicago PMI. Gdyby mocno odbiegały od konsensusu, mogłyby pogorszyć nastroje na rynkach.
2015-10-02 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Inwestorzy będę mieli pełne ręce roboty tuż przed weekendem. Pracowitą końcówkę tygodnia zafundowała rynkom Ameryka: o 14.30 pojawi się hit dnia, czyli wskaźnik zatrudnienia w sektorze pozarolniczym we wrześniu – non-farm payrolls (NFP). Inwestorzy czekali na niego już od września, czyli od ostatniego posiedzenia Fed.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS