A A+ A++

Marsz Pamięci 22 Lipca odbędzie się po raz dziesiąty. W tym roku poświęcony jest nauczycielom. „Szczególnie przywołamy pamięć o nauczycielach związanych z grupą Oneg Szabat, m.in. o Abrahamie Lewinie, Emanuelu Ringelblumie, Eliaszu Gutkowskim, Izraelu Lichtensztajnie czy o Stefanii Szwajgier, kierowniczce gimnazjum dla dziewcząt przy ul. Długiej 55, a także polskich nauczycielach, którzy udzielali pomocy przyjaciołom z drugiej strony muru. Wspólnie przejdziemy symboliczną trasę »od śmierci do życia«” – zaprasza Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma.

‘Marsz Pamięci 22 lipca’ przeszedł przez Warszawę DAWID ŻUCHOWICZ

Marsz Pamięci 22 Lipca. Z Umschlagplatzu na Nalewki

Pochód wyruszy o godz. 18. sprzed pomnika Umschlagplatz przy ul. Stawki. Przejdzie ulicami Muranowa, przedwojennej Dzielnicy Północnej zamieszkanej głównie przez Żydów, która w czasie okupacji znalazła się w granicach getta. Koniec marszu wyznaczono przy ul. Stare Nalewki (historycznej ulicy Nalewki, w latach 1953- 2019 r. noszącej nazwę Bohaterów Getta), obok Ogrodu Krasińskich, niedaleko dawnego gimnazjum przy ul. Długiej 55. Stanie tu specjalnie przygotowana z tej okazji instalacja artystyczna „Ławki” zaprojektowana przez architekta Jakuba Szczęsnego. Będzie ją można oglądać do 31 sierpnia br.

Na zakończenie Marszu przygotowano też premierę utworu elektroakustycznego „Nie zaszło u nas nic nowego” na podstawie „Dziennika” Abrahama Lewina w kameralnej obsadzie na skrzypce (Maria Sławek), flet (Ania Karpowicz), głos (Marta Grzywacz) i syntezator (Krzysztof Kozłowski). Całe wydarzenie będzie transmitowane na kanale ŻIH na Facebooku.

Zagłada największej żydowskiej społeczności Europy

Marsze Pamięci 22 Lipca Żydowski Instytut Historyczny organizuje od 2012 r. Zaczynają się zawsze przy pomniku Umschlagplatz przy ul. Stawki, w miejscu dawnego placu przeładunkowego przy rampach kolejowych, z których Niemcy odprawiali pociągi do oddalonego 100 km od Warszawy obozu zagłady w Treblince. Do wielkiej akcji likwidacyjnej getta hitlerowcy przystąpili 22 lipca 1942 r. Od tego dnia codziennie wozili na śmierć od 5 do 7 tys. osób. Podczas trwającej dwa miesiące akcji zgładzili – według różnych danych – od 275 do 310 tys. osób, unicestwiając największą żydowską społeczność w Europie. W zmniejszonym do szczątkowych rozmiarów getcie pozostawili ok. 35 tys. osób pracujących w niemieckich warsztatach na rzecz wojska. Ostateczna likwidacja getta nastąpiła wiosną 1943 r., po upadku żydowskiego powstania.

Marsz Pamięci 22 Lipca. Przejdą drogą „od śmierci do życia”

W zamyśle organizatorów Marsze Pamięci 22 Lipca idą „od śmierci do życia”, pokonując drogę w odwrotnym kierunku niż ten, którym szli na Umschlagplatz warszawscy Żydzi. Wydarzenie to co roku poświęcone jest innym osobom i ma w związku z tym nieco inną trasę. Do tej pory jego bohaterami byli m.in.: Janusz Korczak i jego podopieczni, śpiewaczka Marysia Ajzensztadt nazywana „słowikiem getta”, mali szmuglerzy, personel medyczny getta, poeta Władysław Szlengel i przewodniczący Rady Żydowskiej w getcie Adam Czerniaków. Uczestnicy marszu niosą rozdane na początku Wstążki Pamięci z imionami ofiar Zagłady. Przywiązują je w miejscu zakończenia pochodu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPorozumienie USA i Niemiec w sprawie sporu o Nord Stream 2. Opublikowano dokument
Następny artykułPremier: Bronimy prawa do nauki bez lewackiej indoktrynacji