A A+ A++

Za przewodem gwiazdy, jak biblijni Mędrcy ze Wschodu, Trzej Królowie wraz z całym orszakiem przeszli z Fary – ulicą Sądową, Libelta, Młyńską, Szewską i przez Rynek, by przybyć do żłóbka. Tradycja Orszaku Trzech Króli związana jest ze Uroczystością Objawienia Pańskiego, w Polsce potocznie zwaną Uroczystością Trzech Króli, gdy w liturgii 6 stycznia obchodzimy wspomnienie pokłonu nowonarodzonemu Jezusowi przez królów Kacpra, Melchiora i Baltazara. Wówczas przynieśli oni ze sobą dary: Złoto, Kadzidło i Mirrę.

A co oznaczają dary złożone Jezusowi? Złoto to symbol władzy i królewskości Chrystusa. Ten kruszec wręczył król Melchior, utożsamiany z kontynentem europejskim. Z kolei Baltazar, uczony przybyły podobno z Azji – miał ofiarować kadziło, a więc symbol boskości. Natomiast najmłodszy Kacper, który w historii sztuki wiązany był niekiedy jako pielgrzym z Afryki, podarował mirrę, wonną żywicę otrzymywana z drzew i krzewów, co stanowiło nawiązanie do człowieczeństwa, ale też męczeńskiej śmierci syna Bożego.

Na zakończenie orszaku Chór „Akatyst” uwielbiał Jezusa śpiewem kolęd.

Orszak Trzech Króli, jest okazją do wyznania wiary, że Jezus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem, i prawdziwym Królem naszych serc.

źródło. sanktuarium-kcynia.pl

Fotorelacja: Julia Kosmatka

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZimowe atrakcje w Katowicach.
Następny artykułNasze województwo ma już 25 lat