A A+ A++

W dniach 4-6 września w Krakowie oraz Tarnowie odbędzie się 33.ULICA Festiwal Teatrów Ulicznych. Mając w pamięci przenikliwą ciszę opustoszałych placów i ulic miasta, niepokój towarzyszący spotkaniu drugiego człowieka, spróbujemy na nowo zdefiniować sens teatru w otwartej przestrzeni miejskiej.

Widzom tego teatralnego święta przypomnieć chcemy, że w teatrze nic nie zastąpi żywego kontaktu aktora z widzem, człowieka z drugim człowiekiem.

W kontekst „Dziwnych zdarzeń” wpisują się filozofia i przesłanie prezentowanych spektakli i ich oryginalna estetyka. Instalacje teatralne, przedstawienia natchnione poezją, spektakle taneczne i popisy kuglarskie pokażą nieuczęszczane ostatnio ulice i place Krakowa w nowych i dziwnych znaczeniach.

Niezwykle fascynującym wydarzeniem Festiwalu będzie instalacja performatywna na fasadach budynków, której autorką, choreografką, performerką i twórczynią instalacji jest Angie Hiesl, realizująca projekty artystyczne od lat 80. ubiegłego wieku. W projekcie „x-times people chair” bierze udział również Roland Kaiser, z którym Angie ściśle współpracuje od 1997 roku. Wspólnie kreują spektakle w nieoczywistych dla sztuki przestrzeniach. Do frontów domów, na 7-metrowej wysokości artyści przymocowują krzesła, na których siedzą bohaterowie projektu – ludzie w wieku od 60 do 80 lat. „Unosząc się” ponad codziennym życiem miasta i głowami przechodniów, wykonują proste czynności: czytanie gazety, krojenie jarzyn, słuchanie radia… Takie przeniesienie powszednich ludzkich działań do przestrzeni publicznej, jakże nietypowej, dziwnej, sprawia, że widzowie zaczynają doświadczać i doceniać momenty na co dzień niedostrzegane. Widz festiwalowy będzie musiał wykazać się spostrzegawczością i charakterem podróżnika, który wypatrywać będzie dziewięciu krzeseł w Kompleksie Dolne Młyny i okolicznych uliczkach.

mat. pr.Fot. © M.Zakrzewski, reż. Jerzy Zoń, Ślepcy

W tegoroczny program festiwalu wpisują się również poetyckie, wrażliwe i pełne niepokojącego piękna spektakle, które prezentowane będą nie tylko w Rynku Głównym ale także na innych placach Krakowa i Tarnowa. Teatrem, który nigdy nie stronił od społecznego i politycznego kontekstu, a jednocześnie zanurzony jest w świecie imaginacji i wyobraźni jest Biuro Podróży. Impulsem do powstania prezentowanego w Krakowie spektaklu „Carmen Funebre” była wojna w Jugosławii. Podczas pracy nad przedstawieniem artyści spotkali się z uchodźcami z Bośni, a ich relacje o okrucieństwach wojny, która podpaliła Bałkany, przyczyniły się do powstania uniwersalnych metafor opisujących los wygnańców. W przedstawieniu nielinearna historia rozgrywa się zarówno w planie realistycznym, jak i metafizycznym. Teatr KTO zaprezentuje „Ślepców” – monumentalne widowisko plenerowe, które w czasie, gdy pandemia koronawirusa zatrzymała świat, jest jeszcze bardziej dotkliwą diagnozą współczesnych mechanizmów, nieracjonalnych wyborów, strachu, nieuczciwości i dezinformacji. Coś, co wczoraj wydawało się fikcją, dzisiaj może okazać się rzeczywistością…

W zjawiskowym przedstawieniu „[kórps]”, w reżyserii Miquel Barcelona Palau, dominującym środkiem wyrazu jest taniec, wzbogacony dialogami, ekspresyjną muzyką, głosem, światłem i technikami teatralnymi. Zaś źródłem inspiracji twórców jest kruk – nienasycony, drapieżny ptak kojarzony ze śmiercią, w mitologii i sztuce uważany za ogniwo łączące świat realny z duchowym. Tytuł spektaklu [kórps] to wielojęzyczna gra słów – brzmienie katalońskiej nazwy kruka, “corbs” przypomina bowiem angielskie słowo “corpse”, czyli “trup”. Korzenie przedstawienia można odnaleźć w popularnych tradycjach ludowych oraz w praktykach związanych z przemocą, czuwaniem i śmiercią.

Fot. © Pep Companys , reż. Miquel Barcelona Palau, [kórps]mat. pr.Fot. © Pep Companys , reż. Miquel Barcelona Palau, [kórps]

Kuglarską maestrię zaprezentują klauni z Francji /Compagnie l’Excuse, Roland Zee Company/, Chile /Mimo Huenchulaf/ i Polski /Teatr Pinezka/.

Fot. © Przemysław Grządziela, Teatr Pinezka, Szalony światmat. pr.Fot. © Przemysław Grządziela, Teatr Pinezka, Szalony świat

W ramach Festiwalu zobaczyć będzie można najlepsze przedstawienia zespołów z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Ukrainy, Chile, Korei Pd. i Polski.

Zapraszamy na „Dziwne zdarzenia” 33. ULICY! Program Festiwalu na:

http://teatrkto.pl/pl/wydarzenia/33-ulica-festiwal-teatrow-ulicznych-dziwne-zdarzenia,79.html

organizator: Teatr KTO

dyrektor artystyczny: Jerzy Zoń

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGłęboki podział w RPP ws. wysokości stóp proc.
Następny artykułJak trening i psychika wpływają na sylwetkę? Zobacz przemianę Stephanie Sanzo