A A+ A++

Prowadzenie działalności gospodarczej w budynku mieszkalnym lub wydzielenie części powierzchni na lokal użytkowy nie pozbawia prawa do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.

Zasady stosowania ulgi i dokonywania odliczeń od podatku regulują przepisy ustawy z 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ulgę termomodernizacyjną reguluje art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast zwolnienie przedmiotowe art. 29 ust. 21 ust. 1 pkt 129 a tej ustawy. Katalog rzeczy do odliczenia określono w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju.

Ulga termomodernizacyjna – kto może skorzystać?

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać osoby, które rozliczają swoje dochody według skali podatkowej 18 i 32 proc., ci którzy stosują jednolitą stawkę podatkową 19 proc., a także osoby, które opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Oznacza to, że podatnicy mają prawo do ulgi podatkowej w PIT-36, PIT-37, PIT-36L, PIT-28.

Celem wprowadzenia ulgi jest spowodowanie, aby fotowoltaika była tańsza a przez to bardziej dostępna dla obywateli. Ma ona być zachętą do inwestowania w te rozwiązania.

CZYTAJ TEŻ: Ulga B+R. Co można zyskać i jak skorzystać?

Dokładną listę wydatków termomodernizacyjnych, jakie można odliczyć w rozliczeniu PIT, zawiera załącznik do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Ulga termomodernizacyjna – jakie warunki trzeba spełnić?

Podatnik, który chce skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, musi spełnić następujące warunki:

  1. Udokumentowanie wydatków, które zostały poniesione na wykonanie instalacji fotowoltaicznej w budynku jednorodzinnym. Konieczne jest posiadanie faktur VAT, dokumentujących poniesienie wydatków.
  2. Podatnik, który chce skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej musi być właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego. Dopuszczone jest również, żeby instalacja fotowoltaiczna została zamontowana na innym budynku np. garażu, budynku gospodarczym, jednak musi ona służyć budynkowi mieszkalnemu.
  3. Poniesione wydatki, które podatnik chce odliczyć w rozliczeniu PIT, nie mogły zostać sfinansowane lub dofinasowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone w jakiejkolwiek formie. Gdy wydatki dofinansowano w jakikolwiek sposób, nie podlegają odliczeniu.
  4. Nie można odliczyć wydatków, które uwzględniono w kosztach uzyskania przychodów.
  5. Ulgę termomodernizacyjną można odliczyć od podatku pod warunkiem, że przedsięwzięcie termomodernizacyjne zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Lokal usługowy – kiedy można skorzystać z ulgi?

Definicja budynku mieszkalnego określa, że jest to: budynek wolnostojący lub budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, który stanowi konstrukcyjnie samodzielną całość. Z ulgi termomodernizacyjnej nie można korzystać w przypadku budynku będącego w budowie. Dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30 proc. powierzchni całkowitej budynku. Przy czym podatnik będzie miał prawo do ulgi termomodernizacyjnej, jeśli budynek, którego jest właścicielem lub współwłaścicielem, będzie miał status budynku mieszkalnego jednorodzinnego, zgodnego z powyższą definicją, najpóźniej na dzień dokonania odliczenia.

CZYTAJ TEŻ: Ulga abolicyjna do likwidacji czy redukcji?

Przykład:

Podatnik jest właścicielem budynku wolnostojącego, który służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych o powierzchni całkowitej 300 m², w którym wydzielono lokal użytkowy o powierzchni 50 m²,  w którym prowadzona jest działalność gospodarcza – sklep.

Podatnik w takim przypadku może skorzystać z odliczenia w ramach ulgi o ile spełni pozostałe warunki.

Ulga termomodernizacyjna – ile można odliczyć?

Jest to ulga limitowana. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tys. zł i dotyczy wszystkich przedsięwzięć realizowanych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Istotne jest, że w przypadku małżonków limit 53 … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPapaya Young Directors: 31 filmów i talenty całego świata
Następny artykuł“Leczenie pacjentów covidowych jest w Ostrowie na światowym poziomie”