Przepisy w zakresie ulgi termomodernizacyjnej nie odwołują się do nowo budowanego budynku jednorodzinnego. A zatem, regulacje określające warunki korzystania z tej ulgi wykluczają jej stosowanie w przypadku wydatków poniesionych na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym będącym w budowie. Odliczenie w ramach ulgi dotyczy wyłącznie budynków już wybudowanych.
Ulga termomodernizacyjna – podstawowe informacje
Adresatami ulgi termomodernizacyjnej są podatnicy podatku dochodowego opłacający podatek według skali podatkowej, 19% stawki podatku oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, będący właścicielem lub współwłaścicielem takiego budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Ważne!
Przez przedsięwzięcie termomodernizacyjne należy rozumieć przedsięwzięcie termomodernizacyjne zgodnie z ustawą z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz. U. z 2020 r., poz. 22).
Katalog wydatków podlegających odliczeniu znajduje się w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 2489) i wyłącznie w zakresie tych wydatków, podatnikowi przysługuje ulga termomodernizacyjna.
Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.
Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.
Polecamy: PIT 2020. Komentarz
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. Przy czym, kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Budynek mieszkalny jednorodzinny
Ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielowi lub współwłaścicielowi istniejącego już budynku mieszkalnego jednorodzinnego w rozumieniu ustawy Prawo budowlane.
Zgodnie z art. 3 pkt 2a tej ustawy, ilekroć jest w niej mowa o budynku mieszkalnym jednorodzinnym – należy przez to rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.
Oznacza to budynek już wybudowany. W przypadku nowo budowanego budynku (w momencie ponoszenia wydatków), podatnik nie jest właścicielem budynku lecz nakładów, które prowadzą do powstania budynku.
Zobacz również:
Ulga nie dla nowo budowanego budynku jednorodzinnego
W związku z powyższym stwierdzić należy, że przepisy normujące ulgę termomodernizacyjną nie odwołują się do nowo budowanego budynku jednorodzinnego. A zatem, obowiązujące od dnia 1 stycznia 2019 r. regulacje określające warunki korzystania z ulgi termomodernizacyjnej wykluczają jej stosowanie w przypadku wydatków poniesionych na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym będącym w budowie. Odliczenie dotyczy wyłącznie budynków już wybudowanych.
Potwierdzają to organy podatkowe w wydawanych interpretacjach, przykładowo, w interpretacji indywidualnej z 12 lutego 2020 r., 0112-KDIL2-1.4011.11.2020.2.DJ, Wnioskodawczyni wskazała, że jest właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, w którym zastosowano przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Wydatki termomodernizacyjne zostały poniesione w budynku będącym w budowie. Wydatki zostały poniesione w 2019 roku: pompa ciepła – 30 października 2019 r.; panele fotowoltaiczne – 22 sierpnia 2019 r. Dom oddany został do użytkowania 23 grudnia 2019 r. Przedsięwzięcie termomodernizacyjne zostało rozpoczęte w 2019 roku i zakończone w 2019 roku. Na przedsięwzięcie termomodernizacyjne Wnioskodawczyni zaciągnęła kredyt. Faktury VAT, dotyczące ww. przedsięwzięcia termomodernizacyjnego zostały wystawione na Wnioskodawczynię. W czasie poniesienia wydatków Wnioskodawczyni pozostawała wraz z mężem w ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej. Dodatkowo, Zainteresowana wskazała, że tylko część kwoty, którą wydała była dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
W sprawie tej organ uznał, że Wnioskodawczyni nie ma prawa do odliczenia, w ramach ulgi termomodernizacyjnej, wskazanej w art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatków poniesionych na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (tj. wydatków poniesionych na pompę ciepła i panele fotowoltaiczne), które to wydatki zostały poniesione w budynku mieszkalnym jednorodzinnym będącym w budowie.
Podstawa prawna:
– rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 2489),
– ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz. U. z 2020 r., poz. 22),
– ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387),
– ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS