A A+ A++

Jeśli matka i ojciec nie mają ograniczonej władzy rodzicielskiej i oboje zajmują się dzieckiem, to samotnie wychowującym rodzicem jest ten, który w większym stopniu uczestniczy w procesie wychowawczym. Taki rodzic może korzystać z preferencyjnego rozliczenia podatków – podaje Prawo.pl.

Ulga podatkowa dla samotnie wychowującego rodzica, czyli którego? Nowe stanowisko Ministerstwa Finansów
fot. hachiware / / Shutterstock

Ministerstwo Finansów daje wskazówki, kto w praktyce może być uznany za samotnego rodzica. Resort przedstawia trzy przykładowe sytuacje, w których mogą powstać wątpliwości, i wyjaśnia, jakie stanowisko zajmuje wówczas administracja skarbowa.

Sytuacja nr 1: Dziecko rozwiedzionych rodziców pozostaje pod stałą, codzienną opieką jednego z rodziców, z którym mieszka oraz który ma nieograniczoną władzę rodzicielską. Drugi rodzic ma ograniczoną władzę rodzicielską i jest zobowiązany wyłącznie do płacenia alimentów lub zajmuje się dzieckiem (kontaktuje się z dzieckiem) doraźnie. – Wówczas rodzice nie wychowują dziecka wspólnie, a status rodzica samotnie wychowującego dziecko ma ten (jako jedyny), z którym dziecko zamieszkuje, i który na co dzień je wychowuje – wyjaśnia MF.

Sytuacja nr 2: Żaden z rodziców nie ma ograniczonej władzy rodzicielskiej. Oboje rodzice uczestniczą w procesie wychowawczym dziecka, ale zaangażowanie jednego z rodziców jest większe – okresy sprawowania czynności wychowawczych jednego rodzica są nieporównywalnie dłuższe niż drugiego. – Co do zasady rodzicem samotnie wychowującym dziecko w tym przypadku jest ten, który w większym stopniu uczestniczy w procesie wychowawczym dziecka – wyjaśnia MF.

Sytuacja nr 3: Rozwiedzeni rodzice są zaangażowani w równym stopniu w proces wychowawczy dziecka, czyli sprawują faktycznie opiekę naprzemienną. – Wówczas rodzice wychowują dziecko wspólnie i tym samym żaden z rodziców nie ma prawa do opodatkowania swoich dochodów na preferencyjnych zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dziecko – wyjaśnia MF.

– Kwestia rozliczenia samotnych rodziców od lat budzi wiele wątpliwości i nie wydaje się, aby najnowsze stanowisko Ministerstwa Finansów miało rozwiązać większość sporów w tym zakresie. Definicja samotnego rodzica nie obejmie co do zasady wszystkich możliwych problemów praktycznych, a może dodatkowo skomplikować niektóre sytuacje. Wydaje się, że gdyby MF wydało objaśnienia w tej sprawie, pomogłoby to uniknąć rozbieżnych rozstrzygnięć – mówi, cytowany w serwisie Prawo.pl, Grzegorz Grochowina, szef Zespołu Zarządzanie Wiedzą w Departamencie Podatkowym w KPMG w Polsce.

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułФранция запретила ряду журналистов РФ освещать Олимпиаду 2024: обнаружили шпионов
Następny artykuł«Цяжка бачыць святло, калі гэта ты – маяк». Паэтка Анхела Эспіноса Руіс – пра новую кнігу, іспанскі футбол і вяртанне дадому