Przemysław Wojtasik w artykule na łamach „Rzeczpospolitej” zwraca uwagę, że z art. 55 ust. 7 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej wynika, iż darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła można odliczyć od dochodu. Na dodatek w całości, bez limitów.
Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA wskazuje, że nie ma ograniczenia kręgu tych darczyńców, a więc ulga dotyczy wszystkich podatników. Innego zdania jest jednak skarbówka. – Z ulgi na darowizny kościelne nie mogą skorzystać przedsiębiorcy rozliczający się stawką liniową. Ustawa o PIT na to nie pozwala. Darowiznę kościelną można odliczyć w zeznaniach PIT-36 i PIT-37 składanych przez rozliczających się według skali. Także w PIT-28 dla ryczałtowców. Ale nie w PIT-36L, który składają liniowcy – twierdzi Krajowa Informacja Skarbowa.
W sprawie odliczenia takiej darowizny przez przedsiębiorców na podatku liniowym zapadł korzystny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II FSK 1247/13). Stwierdzono w nim, że ustawy kościelne mają charakter szczególny w stosunku do ogólnych unormowań dotyczących PIT.
Jak wobec takiego stanowiska skarbówki mają postąpić przedsiębiorcy na liniowym PIT zainteresowani ulgą? – Zaryzykować i z niej skorzystać – mówi na łamach “Rzeczpospolitej” Grzegorz Gębka.
Wyjaśnia, że w udostępnionych przez fiskusa w usłudze Twój e-PIT (w e-Urząd Skarbowy) zeznaniach PIT-36L jest możliwość wpisania odlicz … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS