Możliwość składania deklaracji PIT za 2023 rok dla większości podatników trwa od 15 lutego do 30 kwietnia 2024. Dokumenty można złożyć przez internet, w formie elektronicznej, jak i przekazać do urzędu skarbowego w formie papierowej. Niezależnie od formy rozliczenia z fiskusem, część osób będzie mogła skorzystać z ulg podatkowych. Jedną z nich jest ulga termomodernizacyjna, którą od 2019 r. mogą rozliczyć właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ulga termomodernizacyjna. Ile wynosi?
Ulga umożliwia odliczenie wydatków poniesionych na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, obniżając w ten sposób podatek do zapłaty. Chodzi. m.in. o wydatki poniesione na ocieplenie domu, zakup nowego pieca, czy instalację fotowoltaiki oraz pompy ciepła.
Ulgę termomodernizacyjną można odliczyć od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej, lub dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym, lub przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
W ramach ulgi można odliczyć 53 tys. zł. Co istotne, w przypadku małżonków ulga przysługuje każdemu z nich i wynosi łącznie 106 tys. zł. W przypadku małżonków ważna jest kwestia prawidłowego fakturowania.
Jeśli faktura jest wystawiona na oboje małżonków, wtedy każdy z nich może odliczyć 50 proc. poniesionych wydatków w ramach ulgi. Jeśli faktura jest wystawiona tylko na jednego małżonka – tylko ten małżonek może odliczyć poniesione wydatki w ramach ulgi.
Odliczeń przysługujących w związku z ulgą termomodernizacyjną dokonuje się w formularzach PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28. Do dokumentów niezbędne będzie dołączenie załącznika PIT/O, zawierającego informację o odliczeniach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS