A A+ A++

Dokładnie 99 lat temu – w sobotę 31 października 2025 r., Antoni Jan Goetz Okocimski, ostatni właściciel browaru Okocim z rodziny Goetzów Okocimskich i zarazem wnuk jego założyciela, zawarł sakrament małżeństwa z Zofią Chrząszcz. Uroczystość ślubna odbyła się w zabytkowym kościele pod wezwaniem św. Andrzeja w Graboszycach, skąd pochodziła panna młoda.

Po agresji III Rzeszy na Polskę we wrześniu 1939 roku, zagrożeni brutalnymi represjami z niemieckiej strony, Antoni Jan i Zofia Goetz Okocimscy zdecydowali się wyjechać za granicę. W czasie II wojny światowej przebywali początkowo we Francji, a później w Wielkiej Brytanii, gdzie Antoni Jan służył w Wojsku Polskim, a następnie pełnił bardzo ważną funkcję sekretarza generalnego Polskiego Czerwonego Krzyża na wychodźstwie.

Po zakończeniu II wojny światowej i cofnięciu uznania legalności polskiego rządu na uchodźstwie przez Wielką Brytanię, małżeństwo Goetzów Okocimskich osiedliło się w Kenii, gdzie prowadzili herbaciarnię „Pot luck”. Po śmierci Antoniego Jana w 1962 roku, Zofia zdecydowała się na powrót do Wielkiej Brytanii. Zmarła w 1975 roku, trzynaście lat po mężu.

W 2017 roku, 55 lat po śmierci, prochy Antoniego Jana Goetza Okocimskiego zostały sprowadzone do Okocimia, gdzie miały miejsce uroczystości pogrzebowe. To szczególne wydarzenie, będące zarazem wypełnieniem woli zmarłego, który położył wielkie zasługi dla rozwoju regionu i lokalnej społeczności, było możliwe dzięki działalności Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Okocimskiej.

Archiwalne wpisy w ramach kalendarium regionalnego „Ukryte w datach” dostępne pod linkiem: https://www.bibliotekabrzesko.pl/ukryte-w-datach.html

Źródło zdjęcia: Muzeum Fotografii w Krakowie.

PiMBP w Brzesku

blank
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЗСУ “закобзонили” понад 700 тис. окупантів
Następny artykułŁącznik Brzeski – epickie ujęcia z drona. Zdążą do końca roku?