W projekcie Polskiego Ładu, nad którym obraduje Sejm, znalazła się nowa wersja przepisów, które mają wyeliminować tzw. ukryte dywidendy. Ministerstwo Finansów, krytykowane przez ekspertów m.in. na łamach „Rzeczpospolitej”, za niejasną redakcję tej propozycji w poprzedniej wersji projektu, zaprezentowało nowe jej brzmienie. Wciąż jednak chce ukrócić sztuczne generowanie kosztów w spółkach poprzez zlecanie różnych transakcji z osobami powiązanymi z nimi rodzinnie.
W wersji projektu rozesłanej w lipcu do konsultacji publicznych zapisano zakaz zaliczania w koszty „świadczeń, których beneficjentem jest wspólnik lub podmiot powiązany”. Chodziło o wyłączenie kosztów świadczeń, które „nie zostałoby udzielone na takich samych warunkach temu podmiotowi lub wspólnikowi” lub „w przypadku niewykonania świadczenia podatnik dysponowałby zyskiem netto”. Takie sformułowania eksperci odczytywali jako zakazujące nawet przeprowadzenia zwykłego remontu w siedzibie firmy przez kogoś z rodziny wspólnika, jeśli takie koszty spowodowałyby stratę w rozliczeniu podatkowym spółki.
Czytaj więcej
Przepis wyglądał na niestarannie sformułowany. Kończył się słowem „lub” bez żadnego znaku przestankowego. Mogło to sugerować, że zapomniano dopisać zakończenia zawierającego być może nowe warunki stosowania przepisu.
Po krytyce ze strony m.in. organizacji biznesowych i rzecznika małych i średnich przedsiębiorców zmieniono brzmienie tej propozycji. Zdefiniowano „ukrytą dywidendę” jako koszt, który spełnia jeden z trzech warunków.
Po pierwsze, wysokość tych kosztów lub termin ich poniesienia mają być uzależnione w jakikolwiek sposób od osiągnięcia zysku przez podatnika lub od wysokości tego zysku. Drugi warunek ma być następujący: podatnik (np. spółka) nie poniósłby takich kosztów, gdyby działał racjonalnie albo gdyby mógł zapłacić mniej za świadczenie od podmiotu niepowiązanego. Nie będzie też można zaliczać opłat za świadczenia w koszty także gdy chodzi o wynagrodzenie za prawo do korzystania z aktywów, które stanowiły własność wspólnika, akcjonariusza albo osób z nimi powiązanych przez utworzeniem spółki. Ten ostatni przypadek może dotyczyć np. nieruchomości będących własnością wspólników, a wynajmowanych spółce.
Czytaj więcej
Dywidenda – kiedy nie trzeba płacić podatku od dywidendy?
Co do zasady dochody z dywidend stanowią przychody z zysków kapitałowych. Płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych jest wypłacająca spółka. Istnieją jednak sytuacje, w których dywidenda wypłacana osobie prawnej może podlegać zwolnieniu.
W projekcie przewidziano jednak także wyłączenie uzależnione od skali podobnych świadczeń w danej spółce. Będzie można takie wydatki spółki zalic … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS