A A+ A++

Już 4,8 mln uchodźców powróciło do Ukrainy z zagranicy – poinformował doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wiktor Andrusiw na Telegramie.

Jak podał, od początku wojny, czyli od 24 lutego z kraju wyjechało 7,6 mln Ukraińców.

– Teraz zauważamy stabilną tendencję do powracania Ukraińców do domu. Jest takich osób już 4,8 mln, czyli 60 proc. wszystkich uchodźców – napisał Andrusiw.

Czym różni się życie uchodźców w Polsce i na Białorusi. Opowiada uciekinierka z Ukrainy

Uzasadnił to tym, że warunki życia za granicą bardzo rzadko są dobre i w większości przypadków Ukraińcy muszą wynajmować bardzo drogo mieszkanie lub mieszkać „w przysłowiowej sali gimnastycznej”.

– Trudno jest także znaleźć wykwalifikowaną pracę, bo trzeba znać język również na poziomie specjalistycznym – dodał. – Dlatego nie trzeba się obawiać, że Ukraińcy nie wrócą do domu – podkreślił.

Najczęstszy problem – mieszkanie. Co skłania Ukraińców do powrotu do ogarniętego wojną kraju

Tymczasem rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy Ludmiła Denisowa ostrzegła, że rosyjska propaganda próbuje zdyskredytować Ukraińców ubiegających się o ochronę w Unii Europejskiej.

– Rosyjskie media rozpowszechniają informacje o „zmęczeniu” Europejczyków Ukraińcami, niedogodnościach, jakie powodują dla obywateli Europy i Rosjan mieszkających w Europie, oraz twierdzą, że poparcie dla obywateli Ukrainy w Europie jest z każdym dniem coraz mniejsze – powiedziała Denisowa.

Według niej dehumanizacja i tworzenie negatywnego wizerunku Ukraińców za granicą to kolejna manipulacja Rosji w celu zmniejszenia poparcia dla Ukrainy w cywilizowanym świecie, wywołania w stosunku do niej atmosfery nienawiści i wrogości oraz podżeganie do dyskryminacji .

Zdaniem rzeczniczki rosyjska propaganda jest głównie skierowana do „konsumenta krajowego”, na potrzeby polityki wewnętrznej Rosji. Świadczy o tym niesłabnące poparcie dla Ukrainy i Ukraińców zarówno na szczeblu państwowym krajów UE, jak i na poziomie zwykłych Europejczyków, którzy solidaryzują się z narodem ukraińskim.

Denisowa przypomina także o obowiązującym w tym zakresie prawie: niedopuszczalność dyskryminacji osób ubiegających się o azyl ze względu na ich kraj pochodzenia jest zapisana w Artykule 3 Konwencji dotyczącej statusu uchodźców z 1951 roku.

Ukraina: 1000 km do spokoju REPORTAŻ

jb/belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMajowe akcenty
Następny artykułNowy podatek dla kierowców uderzy w prawie wszystkich?