Grupa ukraińskich pilotów szkoli się we Francji w pilotowaniu samolotów F-16 – poinformowała “Ukraińska Prawda”, powołując się na francuski kanał BMF TV. “Ukraina wciąż jest pod mocną presją na polu bitwy i z pewnością możliwe jest, że Rosja może dokonać w nadchodzących tygodniach taktycznych postępów” – ocenił doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. była 792. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Najważniejsze informacje dotyczące rosyjskiej inwazji znajdziecie w naszej relacji.
Ta relacja zakończyła się – najnowsze informacje o wywołanej przez Rosję wojnie w Ukrainie znajdziecie TUTAJ.
“Rozpoczęliśmy już proces dostarczania części broni, amunicji i sprzętu, które tam będą (na Ukrainie – red.) w ciągu kilku dni, jeśli nie wcześniej” – powiedział przedstawiciel Departamentu Obrony USA, cytowany przez Ukrinform.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na platformie X (dawny Twitter) podziękował Danii za zgodę tamtejszego parlamentu w sprawie przekazania Ukrainie 630 milionów dolarów w tym roku na wojskowe wsparcie.
Jak przekazał Ukrinform, prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że ci republikańscy kongresmeni, którzy nie głosowali za pomocą wojskową dla Ukrainy, powinni wiedzieć, że przyznane środki trafią przede wszystkim do amerykańskiego sektora obronnego na produkcję broni.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński był pytany w “Kropce nad i” w TVN24 o sytuację w ukraińskich konsulatach działających w Polsce – jak powiadomiły media, przestały one świadczyć usługi mężczyznom w wieku mobilizacyjnym (25-60 lat).
Szef MSWiA pytany był o zabezpieczenie praw młodszych Ukraińców, np. studentów, którzy również obecnie mogą mieć trudności z formalnościami związanymi z pobytem w Polsce.
Wszelkie rozwiązania dotyczące obywateli ukraińskich przebywających na terenie Polski zawarte są w specjalnej ustawie. Ostatnio przedłużyliśmy tę ustawę do 30 czerwca, a za kilka dni przedłożymy nową wersję tej ustawy, która będzie regulowała wszystkie te kwestie – zapowiedział szef MSWiA. Dodał, że rozwiązania związane z obecną sytuacją opracuje wiceminister Maciej Duszczyk. Zaznaczył też, że Polska nie udostępnia danych dotyczących przebywających w Polsce uchodźców “także stronie ukraińskiej”.
Ambasadorka Kanady w Ukrainie Natalka Cmoc odwiedziła w czwartek rannych żołnierzy i cywili z Ukrainy, którzy przebywają w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi. Ofiary wojny są tam leczone od 2022 r. w ramach Programu Pomocy Chirurgicznej Fundacji Kanada-Ukraina.
Przyjechałam odwiedzić fantastyczny kanadyjski zespół, który jest tutaj, aby wspierać Ukraińców (…). Mamy wiele krytycznych przypadków, gdzie ludzie potrzebują długoterminowej i bardzo złożonej pomocy, a do tego potrzebne są zespoły specjalistów (…). Ranni przyjeżdżają tutaj, gdzie otrzymują pomoc ze strony Kanadyjczyków, Polaków i Ukraińców. Zespoły medyczne spotykają się i robią wszystko, aby im pomóc – powiedziała Cmoc.
Piąta misja w ramach Programu Pomocy Chirurgicznej Fundacji Kanada-Ukraina w czeladzkim szpitalu rozpoczęła się 19 kwietnia 2024 r. Na obecnym etapie oceniane są potrzeby pacjentów i ustalany jest harmonogram operacji. Jak przekazał Paul Slavchenko, główny anestezjolog misji, większość z nich wymaga rekonstrukcji twarzoczaszki po wybuchach bomb, czy ranach postrzałowych.
Mamy zespół specjalistów od ortopedii i rekonstrukcji nerwów, ponieważ – w skutek wybuchów – zdarzają się złamania kończy i uszkodzenia nerwów (…). Mamy też zespół specjalistów od pobierania przeszczepów kości i naczyń krwionośnych z jednej części ciała np. w celu odtworzenia szczęki (…). To wyjątkowo wyspecjalizowana forma medycyny – podkreślił Slavchenko.
Ukraina otrzyma naprowadzane laserowo bomby Paveway. Przekazywane przez Wielką Brytanię pociski umożliwią siłom Kijowa atakowanie celów bez względu na pogodę lub zasłonę dymną wroga.
Bomby są “dość stare” – jak informuje “Business Insider”, ale nadal stanowią broń wysokiej precyzji i uznawane są za niezawodne.
To dobra broń przeciwko miękkim celom, co oznacza, że głównym celem będzie obrona powietrzna, radary, zapasy, magazyny i centra komunikacyjne – przekazał cytowany przez BI analityk z niemieckiego think tanku European Resilience Initiative Center. Ekspert dodał, że takie wyposażenie pozwoli Ukraińcom konkurować z rosyjskimi bombami szybującymi, które aktualnie sieją spustoszenie na froncie.
Ukraina przekazała Rosji za pośrednictwem Kataru listę 561 dzieci przetrzymywanych w Rosji – oświadczył ukraiński rzecznik ds. praw człowieka Dmytro Łubinec po trwających przez dwa dni rozmowach w stolicy Kataru Dausze.
“Oczekujemy na powrót do domu grupy ukraińskich dzieci. Na razie nie ujawniamy szczegółów. (…) Przekazaliśmy Katarowi listę 561 ukraińskich dzieci. Powiedziano nam, że strona rosyjska już się z nią zapoznaje” – oznajmił Łubinec na Telegramie.
Minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski podał się do dymisji – poinformował przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk. W tym tygodniu Solski usłyszał poważne zarzuty, miał brać udział w nielegalnym przejęciu gruntów państwowych o wartości 7 mln dolarów.
Pentagon od miesięcy przygotowywał się do rozpoczęcia dostaw amunicji na Ukrainę, dzięki czemu transporty będą mogły szybko ruszyć przez Polskę, Niemcy i inne kraje – poinformował w czwartek portal Deutsche Welle.
Były naczelny dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie Ben Hodges powiedział DW: “Myślę, że departament obrony w minionych tygodniach ciężko pracował, żeby osiągnąć gotowość”. Wojskowy podkreśla także, iż mimo posiadania przez Rosjan zdecydowanej przewagi w powietrzu, okupanci nie byli w stanie zniszczyć do tej pory ani jednego transportu uzbrojenia.
Od strony polskiej najważniejszym punktem przerzutu zachodniej pomocy jest lotnisko w Rzeszowie – pisze DW.
Według Hodgesa w nowym pakiecie amerykańskiej pomocy znajdą się pociski ATACMS o zasięgu 300 km, dzięki którym – w jego opinii – Ukraina będzie mogła atakować struktury dowodzenia oraz rosyjskie magazyny amunicji i broni.
Mieszkaniec Buriacji, republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej w azjatyckiej części FR, został skazany na 10 lat więzienia za “zdradę stanu” i “terroryzm” – podała w czwartek agencja AFP. Według śledczych chciał on przyłączyć się do formacji walczących na Ukrainie przeciwko Rosji. Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) utrzymuje, że 26-latek chciał przyłączyć się do Legionu “Wolność Rosji”. Został zatrzymany w Kemerowie na Syberii Zachodniej, gdy – według FSB – był w drodze na Ukrainę.
Wcześniej miał nawiązać kontakt z mieszkańcem Ukrainy i kupić przez internet ekwipunek – m.in. hełm i kamizelkę kuloodporną, a także flagę ukraińską.
Cztery osoby poniosły śmierć, a sześć zostało rannych w czwartek w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformował na Telegramie szef władz obwodowych Wadym Fiłaszkin.
Rosja rozważa obniżenie poziomu relacji dyplomatycznych ze Stanami Zjednoczonymi – informuje agencja prasowa RIA. Moskwa chce w ten sposób reagować na zachodnie groźby konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów – przekazał wiceminister spraw zagranicznych Rosji Sergiej Rybakow.
Obecne relacje między Waszyngtonem i Moskwą zostały określone przez przedstawicieli Kremla jako “poniżej poziomu zera”. Formalnie jednak, od początku wojny w Ukrainie nie odnotowano obniżenia relacji.
Zdaniem ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa Rosja produkuje broń i amunicję w ilości przekraczającej zapotrzebowanie na wojnę zaczepną przeciwko Ukrainie. Część tej produkcji nie trafia już na front, ale do magazynów – powiedział.
Pistorius ostrzega, że taka polityka zbrojeniowa wcale nie musi oznaczać, że Władimir Putin stał się ostrożny w kwestiach sprzętowych. Eksperci wojskowi i eksperci do spraw uzbrojenia mówią, że Rosja się zbroi – zaznaczył minister, podkreślając, że te zbrojenia mogą stanowić preludium do rozszerzenia działań wojennych poza Ukrainę.
W ciągu ostatnich dwóch lat staliśmy się głównym darczyńcą pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Łącznie ministerstwa polskiego rządu wydały 16 miliardów euro na wszechstronną pomoc Ukrainie i ukraińskim uchodźcom wojennym – przekazał w Sejmie szef polskiego resortu spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Nie ma wątpliwości, że pomoc Stanów Zjednoczonych jest niezbędna Ukrainie, aby ustabilizować przebieg wojny. Jednak fakt, że Partia Republikańska po siedmiu miesiącach w końcu przestała ją blokować, nie cofnie szkód, jakie zostały wyrządzone w tym okresie – powiedział PAP Keir Giles, ekspert Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Londynie. Pogorszenia się sytuacji Ukrainy – np. zniszczenia jej infrastruktury krytycznej, ofiar śmiertelnych i oddawania pozycji na linii frontu – można było uniknąć, ale nastąpiło ono wskutek krajowej polityki w Stanach Zjednoczonych – ocenił.
Ukraina walczy o przetrwanie, a wyposażenie i broń, jaką otrzyma od Stanów Zjednoczonych w ramach przyznanego pakietu pomocowego, wystarczy na kwartał – ocenił w rozmowie z PAP amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Według niego, później niezbędna będzie pomoc europejska.
Ukraina wciąż jest pod mocną presją na polu bitwy i z pewnością możliwe jest, że Rosja może dokonać w nadchodzących tygodniach taktycznych postępów – ocenił doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan.
Rosjanie zagrażają miejscowości Czasiw Jar, pozostają zdeterminowani, by atakować Charków i inne miasta. Fakt jest taki, że potrzeba czasu, byśmy wygrzebali się z dziury, którą wykopaliśmy przez sześć miesięcy – powiedział Sullivan, nawiązując do impasu dotyczącego amerykańskiej pomocy dla Ukrainy.
Sullivan podkreślił, że USA dostarczać będą broń, ale w gestii Ukrainy jest wysyłanie kolejnych żołnierzy na front. Ujawnił też, że prezydenci Biden i Zełenski omawiali temat nowej mobilizacji na Ukrainie przed podpisaniem ustawy mobilizacyjnej przez ukraińskiego lidera. Według Białego Domu “Ukraina zachowuje kluczowe przewagi w konflikcie” i może tę wojnę wygrać.
Grupa ukraińskich pilotów szkoli się we Francji w pilotowaniu samolotów F-16 – poinformowała “Ukraińska Prawda”, powołując się na francuski kanał BMF TV.
Francja na razie nie przekaże Ukrainie samolotów myśliwskich F-16, ale prowadzi obecnie szkolenie ukraińskich pilotów, którzy zasiądą za sterami tych maszyn.
BMF TV podkreśla, że ukraińscy piloci realizują program szkoleniowy przygotowany dla francuskich pilotów, ale w dwukrotnie krótszym czasie. Ten cykl szkoleniowy, obejmujący zajęcia na stacjonarnych trenażerach oraz samolotach Alfa Jet, potrwa 6 miesięcy. Po jego zakończeniu i 80 godzinach spędzonych w powietrzu ukraińscy piloci zasiądą za sterami F-16 w ośrodkach szkoleniowych w USA lub innych krajach, które dysponują amerykańskimi maszynami.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS