Ukraińcy na tę chwilę posiadają 30 samobieżnych zestawów przeciwlotniczych Flakpanzer Gepard, które sprawdzają się w zwalczaniu irańskich dronów Shahed-131/136 i nawet czasem pocisków manewrujących. Omawiamy możliwości Gepardów.
Jak wskazuje portal Militarnyj Ukraińscy użytkownicy zachwalają Gepardy w zwalczaniu irańskich dronów Shahed-131/136. Jedna załoga miała na koncie dwucyfrową liczbę zestrzeleń dronów plus dwa pociski manewrujące. Ponadto załoga stwierdziła, że radary Geparda dobrze radzą sobie z wykrywaniem irańskich “latających kosiarek” oraz umożliwiają zwalczanie pocisków manewrujących, ale narzekają na zasięg 4-5 km. Mimo wszystko aktualna liczba zestawów jest zbyt mała w stosunku do potrzeb, a pozyskanie większej liczby sztuk jest problematyczne.
Z tego względu często widać ukraińskie Gepardy często sparowane z zestawami 9K33 Osa o większym zasięgu. Ukraińcy też chwalą użycie Gepardów nawet przeciwko celom naziemnym, ponieważ załadowany taśmą z amunicją podkalibrową APDS-T poradzi sobie bez problemu z bojowymi wozami piechoty pokroju BMP-2 lub BMP-3.
Mobilny strażnik nieba NATO podczas zimnej wolny — robi to, do czego został stworzony
Flakpanzer Gepard to samobieżny pojazd przeciwlotniczy przeznaczony do ochrony poruszających się jednostek pancernych przed środkami ataku powietrznego pokroju samolotów szturmowych i śmigłowców, ale w ostatnich dekadach do tej dwójki dołączyły drony. Korzenie Geparda sięgają lat 60. i 70., a pierwszy egzemplarz trafił do Bundeswehry w 1976 r.
Ze względów logistycznych Niemcy zdecydowali się wykorzystać podwozie czołgu Leopard 1, co zaowocowało przeciwlotniczym systemem o masie 47 ton obsługiwanym przez trzech żołnierzy.
Serce systemu stanowi wieża z dwoma radarami o zasięgu 15 km, z czego jeden to radar wykrywania celów, a drugi to radar kierowania ogniem, z którym jest sprzężona para potężnych armat automatycznych Oerlikon KDA L/R04 35/90 kal. 35 mm. Te cechują się szybkostrzelnością 550 strz./min każda (łącznie 1100 strz./min) i strzelają kilkunabojowymi seriami korygowanymi przez komputer balistyczny, toteż zapas amunicji obejmujący 680 sztuk na chwilę wystarczy.
Gepard wykorzystuje kilka rodzajów amunicji, ale na zdjęciach z Ukrainy widać dość często taśmy zawierające amunicję typu: HEI-T (odłamkowo-zapalająca ze smugaczem) lub czy SAPHEI-T (przeciwpancerna z ładunkiem wybuchowym, smugaczem i środkiem zapalającym). Jej pociski charakteryzują się prędkością wylotową 1200 m/s, ale dostępna jest też wspomniana APDS-T (podkalibrowa przeciwpancerna ze smugaczem) bądź FAPDS-T (z pociskiem podkalibrowym stabilizowanym obrotowo, z rdzeniem fragmentującym ze smugaczem) o prędkości wylotowej ~1440 m/s produkowaną w Polsce.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS