A A+ A++

Według danych armii ukraińskiej w Donbasie rozpoczął się pierwszy etap ataku rosyjskich wojsk. Zdjęcia satelitarne pokazują także długa kolumnę wojsk jadącą od strony Kurska. Trwają walki pod Iziumem i Mariupolem.

Rosjanie nadal próbują przerwać linię ukraińskiej obrony pod Iziumem w obwodzie charkowskim i nadal próbują przejąć pełną kontrolę nad Mariupolem w obwodzie donieckim – który nadal się broni. Rosyjscy żołnierze fotografują się z ciałami zabitych cywilów w Mariupolu. Swiatosław Pałamar, zastępca dowódcy pułku „Azow”, który broni Mariupola, opowiedział o tym, jak wygląda sytuacja z punktu widzenia obrońców miasta.”Czy zastanawialiście się nad tym, jak to jest tutaj być, walczyć w takich warunkach, co czują obrońcy Mariupola?” – opowiadał.

Trwa częściowa blokada i ostrzał Charkowa, także amunicją zakazaną przez Konwencję Genewską. Według zdjęć satelitarnych firmy Maxar do miasta zbliża się od strony Kurska konwój pojazdów opancerzonych długości około 12 km, jak podaje Jack Detsch z Foreign Policy. Konwój zbliża się do miasta Wełyky Burłuk, to około 100 km od Charkowa. Konwój potwierdza informację podaną przez Ministerstwo Obrony Ukrainy, że Rosja kończy przygotowania do operacji ofensywnej na wschodzie Ukrainy, a batalionowe grupy taktyczne są przenoszone ze wschodnich i środkowych okręgów wojskowych do tych graniczących z Ukrainą.

Według sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Rosjanie na zajętych terenach obwodów charkowskiego, chersońskiego i zaporoskiego utworzyli szpitale polowe i warsztaty naprawy sprzętu wojskowego, ale nie wystarcza im ani lekarzy, ani mechaników, nie mówiąc o lekach, opatrunkach i sprzęcie.

Siewierodonieck w obwodzie ługańskim był ostrzeliwany prawie przez całą niedzielę, jak poinformował Serhij Hajdaj, szef administracji obwodowej. Niemal wszystkie kluczowe obiekty infrastruktury miasta są zniszczone.

Rosjanie zniszczyli też lotnisko w Dnieprze, jak poinformował Wałentyn Rezniczenko, szef obwodu dniepropietrowskiego. W samym mieście zostało rannych sześcioro ratowników, w tym ciężko jedna kobieta.

W Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim trwają protesty przeciwko rosyjskiej okupacji, ale Rosjanie zabronili mieszkańcom wychodzenia na ulice. Według ustaleń sztabu ukraińskiej armii okupanci drukują materiały agitacyjne, by przeprowadzić „referendum” w sprawie utworzenia „Chersońskiej Republiki Ludowej”. W Chersoniu Rosjanie rozpędzili strzałami pokojową demonstrację, ale jak podaje portal Suspilne, jeszcze nie wiadomo, czy ktoś został ranny albo zatrzymany.

Znajdowane są kolejne cywilne ofiary Rosjan. W miejscowości Buzowa w obwodzie kijowskim natrafiono na masowy grób, jak podał Taras Didycz, przedstawiciel lokalnych władz. Grób jest właśnie badany, poinformowała agencja Unian.

Nadal nie wiadomo, ile osób zginęło w Buczy. Według Denisa Monastyrskiego, szefa MSW Ukrainy, by to ustalić, potrzeba jeszcze co najmniej dwóch tygodni, bo ciała są wydobywane także spod gruzów budynków.

Do 57 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ataku na dworzec kolejowy w Kramatorsku w obwodzie donieckim, który miał miejsce 8 kwietnia. Jak poinformował mer miasta Ołeksandr Honczarenko w telewizji Espreso, 38 osób zginęło od razu na peronie, ale 19 później zmarło w szpitalach. Pięcioro zmarłych to dzieci. W czasie ataku na dworcu i w jego pobliżu było około 4 tys. osób czekających na ewakuację.

Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych rozminowuje Czernihów i okolice. Ładunki wybuchowe są wszędzie – znaleziono je nawet na popularnej miejskiej plaży „Złoty brzeg”, w wodzie kąpieliska i na samej plaży.

Według prokurator generalnej Ukrainy Iryny Wenediktowej dotąd udało się zidentyfikować 500 podejrzanych o zbrodnie wojenne, a samych zbrodni naliczono dotąd 5,6 tys. Podała też, że w samym obwodzie kijowskim potwierdzono śmierć 1222 cywilów. Prokurator nazwała Władimira Putina podczas rozmowy w telewizji Sky News „głównym zbrodniarza wojennym XXI wieku”, ale podkreśliła, że ze względu na pełnione stanowisko nie będzie łatwo go za nie ukarać.

Litwa zorganizuje szkolenie dla ukraińskich żołnierzy, jak poinformował w niedzielę generał Valdemaras Rupszys, dowódca Litewskich Sił Zbrojnych. Zaznaczył, że odbędzie się ono we współpracy z generałem Jamesem C. McConvillem, goszczącym na Litwie szefem sztabu Wojsk Lądowych USA, by ukraińscy żołnierze nauczyli się pracować z tym sprzętem, na którym pracują Amerykanie i Litwini, co zwiększy ich skuteczność w wojnie przeciwko rosyjskiemu agresorowi.

Słowacja i Ukraina prowadzą negocjacje w sprawie sprzedaży haubic samobieżnych Zuzana, remont ukraińskich T-72 i T-55 w słowackich zakładach wojskowych, a także ewentualne wysłanie 11 myśliwców MiG-29.

Gubernatorzy stanów Iowa i Nebraska w USA przekażą Ukrainie ochronny sprzęt policyjny i wojskowy dla cywilnych mieszkańców kraju w strefie objętej wojną, jak podała telewizja CNN. Będą to hełmy i kamizelki kuloodporne. Z kolei prezydent Joe Biden rozmawia z krajami Europy o możliwościach zmniejszenia zależności od rosyjskiej ropy z Rosji. Przedstawiciele Pentagonu ustalili też ze stroną ukraińską, jakiej broni potrzebują ukraińscy żołnierze.

Ukraina zapowiada, że nadal jest otwarta na negocjacje z Rosją, choć – jak podkreślił Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych – niezwykle trudne jest już samo myślenie o prowadzeniu negocjacji z ludźmi, którzy dopuszczają się takich okrucieństw jak w Buczy czy Kramatorsku. Ale trzeba wykorzystać każdą szansę, by zapobiegać takim masakrom. Zapewnił też, że jest przekonany o zwycięstwie Ukrainy bez względu na to, co szykuje Rosja.

” Mamy swoją strategię” – powiedział minister – „i ta strategia opiera się na założeniu, na pewności, że wygramy tę wojnę i wyzwolimy nasze terytoria”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMichał Kwiatkowski zwycięzcą prestiżowego wyścigu!
Następny artykuł“Mamy odpowiedź na pytanie o przyczyny katastrofy smoleńskiej. Mamy 12. rocznicę zamachu”. Przemówienie Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim