23 lutego ukraiński parlament podjął decyzję o ogłoszeniu stanu wyjątkowego na terenie całego kraju. Ograniczenia będą obowiązywać we wszystkich obwodach za wyjątkiem ługańskiego oraz donieckiego w Donbasie.
Stan wyjątkowy na Ukrainie – co to oznacza?
Władze Ukrainy poinformowały, że stan wyjątkowy będzie obowiązywać od północy 24 lutego przez 30 dni. Z przyjętej ustawy wynika, że obywatele muszą się liczyć ze sporymi ograniczeniami. Nowoprzyjęte przepisy zakładają m.in. zakaz zmiany miejsca zamieszkania przez rezerwistów i poborowych oraz zakaz produkowania materiałów informacyjnych ‘mogących destabilizować sytuację w kraju”. Szefowie władz obwodowych i Kijowa mają utworzyć sztaby operacyjne.
Ponadto, stan wyjątkowy pozwala na wprowadzenie ograniczeń swobody przemieszczania się, nałożenie ograniczeń na media i wprowadzenie kontroli dokumentów osobistych. Dodatkowo ukraiński rząd zapowiedział także obowiązkową służbę wojskową dla wszystkich mężczyzn w wieku bojowym.
Tymczasowe restrykcje obejmują też przebywanie w pasie przygranicznym cudzoziemców, a także m.in. korzystanie ze stacji radiowych, a także lotów dronów, nagrywania i fotografowania składu osobowego i obiektów straży granicznej.
W ustawie przyjętej przez parlament wspomniano także o zezwoleniu osobom cywilnym na noszenie broni. Z przepisów, proponowanych “ze względu na obecne zagrożenia”, ma być wyłączona broń krótka.
Czytaj też:
USA rozszerzają sankcje wobec Rosji. Chodzi o Nord Stream 2
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS