Walijski rząd przygotowuje zmiany w umowach pracowniczych. Władza chce, by pracownicy z sektora opieki domowej zarabiali więcej i byli zatrudniani na lepszych warunkach niż dotychczas. Ma to pomóc poprawić standardy usług.
Zobacz także:
Jak podaje BBC, rząd w Walii dąży do zmniejszenia tzw. zero-hours contracts wśród osób pracujących w opiece domowej. Tego rodzaju umowy nie gwarantują minimalnej liczby godzin pracy. Pracownik w takiej sytuacji musi być cały czas dostępny, ale pracodawca może w ogóle go nie wezwać. Dodatkowo walijski rząd chce też zapewnić opiece domowej większe wypłaty oraz zapłatę za czas spędzony podczas dojazdu do klienta. Stawki mają wynosić równowartość ustawowego minimum (obecnie 6.70 funta).
Minister zdrowia w Walii, Mark Drakeford, uważa, że takie zmiany wpłyną pozytywnie na jakość usług. – Jestem świadomy tego, że w opiece zdrowotnej ciągle następują zmiany pracowników, co jest istotnym czynnikiem pokazującym jakość tej opieki. Widać to najdokładniej na przykładzie pracowników opieki domowej – mówi.
– Wiem też, że wzrost stawki minimalnej w najbliższej przyszłości będzie naciskał na cały sektor pracowniczy. Ale jako rząd musimy zrozumieć, jak te zmiany wiele znaczą dla zachowania odpowiedniego poziomu oferowanej opieki – tłumaczy minister Drakeford.
Część rad miejskich w Walii, w których umowy typu zero-hour są powszechne, zapewnia, że pracownicy są z nich zadowoleni i przysługują im dodatkowe świadczenia, np. chorobowe czy też płatne urlopy. Jednak związki zawodowe, takie jak Unison, żądają, by znieść całkowicie takie umowy. Według nich, nie gwarantują one pracy. Pracownicy nie mogą krytykować swojego szefostwa, ponieważ mogą już więcej nie dostać od nich szansy na zarobek.
Dane pokazują, że obecnie w Walii pracuje około 19 500 osób jako opieka domowa. Tygodniowo pracownicy spędzają łącznie 260 000 godzin pomagając 23 000 swoich klientów. W całym sektorze 32 procent pracowników jest wymienianych w ciągu roku. 6 procent stanowisk zostaje nieobsadzonych.
Patryk Bonkiewicz / POLEMI.co.uk
Fot.: NorGal / Shutterstock
Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Warto przeczytać…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS