Chińska sonda Chang’e-6 wykryła ujemne jony na powierzchni Księżyca. To ważne odkrycie ogłoszone przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).
Sonda Chang’e-6 wylądowała na Księżycu 1 czerwca o godzinie 22:23 UTC, a dwa dni później, 3 czerwca o 23:38 UTC, wystartowała z próbkami księżycowego gruntu na Ziemię. Przed odlotem sonda dostarczyła na powierzchnię Księżyca instrumenty ESA, w tym urządzenie do wykrywania ujemnych jonów (NILS).
Wykrycie ujemnych jonów
Instrument NILS zaczął zbierać dane 280 minut po lądowaniu, mimo że napotykał problemy techniczne związane z niskim napięciem i przegrzewaniem się. Neil Melville z ESA podkreślił, że „instrument działał na pełnej mocy przez krótkie okresy, a następnie przechodził w tryb chłodzenia”.
Wykrycie ujemnych jonów jest możliwe tylko na powierzchni Księżyca, ponieważ te cząstki są krótkotrwałe i nie docierają do orbity. Detekcje te pomogą lepiej zrozumieć środowisko powierzchniowe Księżyca oraz posłużą jako wzorzec do badania innych ciał niebieskich w Układzie Słonecznym.
Wnioski z badań
Martin Wieser, główny badacz NILS, stwierdził, że „te obserwacje pomogą nam lepiej zrozumieć środowisko powierzchniowe i będą ścieżką do eksploracji populacji negatywnych jonów na innych ciałach bez atmosfery”. Wyniki te mają znaczenie nie tylko dla Księżyca, ale również dla planet, asteroid i innych księżyców.
Odkrycie ujemnych jonów na Księżycu jest kolejnym krokiem w badaniu naszego naturalnego satelity oraz innych ciał niebieskich, które nie posiadają ochronnej atmosfery, jak Ziemia.
źródło: IFLScience
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS