A A+ A++

Nord Stream 2 nie zagraża dostawom gazu do Niemiec i Unii Europejskiej – wynika z ujawnionego dokumentu niemieckiego rządu, który został przyjęty przez gabinet Angeli Merkel na cztery miesiące przed początkiem agresji Rosji na Ukrainę, którego treść przekazał portal Politico. Według odtajnionej opinii rura na dnie Bałtyku “zwiększy odporność europejskiego systemu dostaw gazu, zapewniając dodatkowy bufor mocy na potrzeby szczytowego zapotrzebowania”.

Niemiecki rząd ujawnił ściśle tajną opinię, w której określono wpływ gazociągu Nord Stream 2 na bezpieczeństwo Niemiec i Unii Europejskiej. 

Jak zaznacza portal Politico, “dokument datowany jest na 26 października 2021 roku i został przyjęty w ostatnich dniach urzędowania odchodzącego rządu byłej kanclerz Angeli Merkel, w którym obecny przywódca Niemiec Olaf Scholz odgrywał kluczową rolę jako wicekanclerz i federalny minister finansów”.

Nord Stream 2. Ściśle tajny dokument ujawniony. “Oddalono uwagi i obawy Polski i Ukrainy”

W kontrowersyjnej opinii – jak zaznacza Politico – “w sposób niezwykle naiwny” dokonano oceny zagrożenia, jakie mogą pojawić się wskutek znacznego uzależnienia Niemiec od dostaw rosyjskiego gazu, jakie powstałoby po uruchomieniu rurociągu na dnie Bałtyku.

W przyjętym przez niemiecki rząd dokumencie oddalono uwagi i obawy partnerów z Europy Środkowo-wschodniej, takich jak Polska czy Ukraina. Portal podkreśla, że zarówno Warszawa, jak i Kijów “od dawna ostrzegały, że Nord Stream zwiększy ryzyko szantażu energetycznego ze strony Władimira Putina na Niemcach.

“Przyznanie certyfikacji Nord Stream 2 nie zagraża bezpieczeństwu”

“Zarówno w przypadku rynków niemieckich, jak i sąsiednich, ryzyko poważnego naruszenia bezpieczeństwa dostaw z powodu ewentualnych awarii poszczególnych infrastruktur importowych jest bardzo ograniczone” – stwierdzono w rządowym dokumencie, traktując potencjalne ryzyko odcięcia dopływu gazu przez rurę ze strony rosyjskiej za “bardzo niskie”. 

Powołano się także na doświadczenia historyczne, podkreślając, że “dostawy gazu ze Związku Radzieckiego, a później z R … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolska propozycja dotycząca obniżenia cen gazu
Następny artykułKanclerz Merkel: nie żałuję swoich decyzji