Unia Europejska zlikwidowała lukę prawną pozwalającą krajom UE na dostarczanie broni do Rosji – donosi Reuters. Była ona aktywnie wykorzystywana od 2014 roku, pomimo ograniczeń eksportowych nałożonych na Rosję w odpowiedzi na aneksję Krymu.
Unia Europejska już osiem lat temu zakazała sprzedaży broni do Federacji Rosyjskiej – donosi Reuters. Dokument przewiduje jednak wyjątek dla umów zawartych przed 2014 rokiem. Oznacza to, że w ramach umów długoterminowych państwa UE mogły przez 8 lat eksportować broń do państwa-agresora.
Luka ta była aktywnie wykorzystywana przez Francję i Niemcy, które stały się największymi dostawcami broni do Rosji. W 2020 roku i w latach poprzednich wartość sprzedaży rosyjskiej broni i amunicji wyniosła 25 mln euro, a w 2021 roku wzrosła o 50 proc. – do 39 mln euro.
Mimo embarga co najmniej 10 państw UE sprzedawało Rosji broń za kilkaset mln euro
2022.03.18 12:20
Zasada ta obowiązywała do ubiegłego tygodnia. Znalazła się ona pod ostrzałem krytyki po inwazji Rosji na Ukrainę. Przed przyjęciem piątego pakietu sankcji państwa UE nie zdołały jednak osiągnąć porozumienia w sprawie zniesienia wyłączenia dotyczącego wysyłania broni do Rosji.
W swoim publicznym oświadczeniu na temat najnowszego pakietu ograniczeń Komisja Europejska nie wspomniała o zablokowaniu tej luki. Wynika to z faktu, że początkowo nie proponowała ona włączenia do piątego pakietu sankcji zmian warunków transferu broni do Rosji. Według dyplomatów unijnych, nie wiedzieli oni, czy 27 państw członkowskich UE poprze tę decyzję.
Jednak na osobnym spotkaniu po ogłoszeniu nowych restrykcji dyplomaci zgodzili się na zmianę i zlikwidowanie luki prawnej. Było to częściowo spowodowane krytyką ze strony niektórych rządów, zwłaszcza Litwy i Polski.
Irak pomaga Rosji obejść embargo na dostawy broni. Z pomocą Iranu
2022.04.12 17:38
lp/ belsat.eu wg UNIAN
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS