A A+ A++

Liczba wyświetleń: 537

Unia Europejska nieustannie wprowadza nowe regulacje dotyczące przestrzeni cyfrowej, a jednym z najnowszych narzędzi jest Digital Services Act (DSA). DSA, który obowiązuje w pełni od lutego 2024 roku.

Rzekomo ma na celu zwiększenie odpowiedzialności platform internetowych za treści publikowane na ich stronach oraz wprowadzenie większej przejrzystości w zakresie moderowania treści. Celem tego aktu jest ograniczenie rozprzestrzeniania tak zwanych „nielegalnych treści” i „dezinformacji”. Jednak ze względu na to, że właściwie nie wiadomo kto będzie stwierdzał, co jest nielegalne i jest dezinformacją, wzbudza to obawy o wolność słowa i anonimowość użytkowników.

DSA wprowadza nowe zasady, które zmuszą platformy do surowego monitorowania treści, a jednocześnie zobowiązują je do raportowania działań moderacyjnych. W praktyce oznacza to większą ingerencję w to, co użytkownicy publikują w sieci, szczególnie na tzw. bardzo dużych platformach internetowych (takich jak Facebook, Google czy Twitter). Chociaż wiele osób postrzega te zmiany jako konieczność w walce z mową nienawiści i dezinformacją, przeciwnicy twierdzą, że ograniczają one wolność wyrażania się i mogą prowadzić do nadmiernej cenzury.

Szczególną kontrowersję budzi pomysł wprowadzenia identyfikacji użytkowników. W Polsce pojawiły się propozycje, aby komentarze w internecie mogły być publikowane tylko po zalogowaniu się przez „Profil Zaufany”. Takie rozwiązanie budzi obawy o pełne zniesienie anonimowości w sieci i dalsze ograniczenia wolności słowa. Użytkownicy obawiają się, że każda ich aktywność będzie monitorowana, a możliwość wyrażania kontrowersyjnych opinii zostanie znacznie ograniczona.

Zwolennicy tych rozwiązań argumentują, że identyfikacja użytkowników pomoże walczyć z hejtem i dezinformacją w internecie, ale przeciwnicy widzą w tym kolejne kroki w stronę ograniczania wolności obywatelskich. Część społeczeństwa obawia się, że tego rodzaju regulacje staną się narzędziem kontroli, przypominającym systemy totalitarne, gdzie wolność jednostki jest podporządkowana państwu.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDziki robot – animacja dla całej rodziny
Następny artykułUczniowie z Parcic brali udział w XXX Sejmie Dzieci i Młodzieży w Warszawie