A A+ A++

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że UE nie osiągnęła jeszcze porozumienia w sprawie unijnych sankcji przeciwko rosyjskiej ropie. Jak dowiedziała się PAP, Węgry pozostają główną przeszkodą we wprowadzeniu embarga na import rosyjskiej ropy naftowej.

Ursula von der Leyen dodała jednak, że „jest przekonana, że później będzie taka możliwość”. W tym samym duchu wypowiedział się również kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który stwierdził, że „prędzej czy później” dojdzie do konsensusu wśród przywódców UE w sprawie embarga na rosyjską ropę.

Na szczycie przywódcy UE prawdopodobnie zgodzą się, że sankcje naftowe są konieczne, ale zanim zaczną obowiązywać, trzeba będzie jeszcze wynegocjować szczegóły rozwiązania.

W najnowszym projekcie konkluzji, do którego dotarła PAP, Rada Europejska zgadza się, by szósty pakiet sankcji wobec Rosji za jej agresję na Ukrainę dotyczył ropy i produktów naftowych wysyłanych z Rosji do państw członkowskich UE, z tymczasowym wyjątkiem dla ropy dostarczanej rurociągami.

Uratować ukraińską gospodarkę

Jak twierdzi źródło PAP w Brukseli, dzisiejsze spotkanie ambasadorów państw członkowskich UE w poszukiwaniu kompromisu w sprawie nałożenia sankcji na rosyjską ropę, zakończyło się bez przełomu. Budapeszt nadal występuje jako główny hamulcowy, domagając się od UE ustępstw na swoją korzyść. Mają one dotyczyć m.in. modernizacji sektora energetycznego z funduszy unijnych.

– Prezydencja francuska w UE i Komisja Europejska stają na głowie, by wprowadzić zapisy wychodzące naprzeciw oczekiwaniom Węgier – przekazało PAP unijne źródło dyplomatyczne.

Podczas wczorajszego spotkania ambasadorów państw UE w Brukseli, Węgry zwróciły się z prośbą o wykluczenie nie tylko dostaw rosyjskiej ropy rurociągami, ale także tankowcami.

Orban wprowadził stan wyjątkowy z powodu wojny na Ukrainie

Premier Węgier Viktor Orban potwierdza, że kwestia embarga na import rosyjskiej ropy do UE pozostaje otwarta.

– Nie ma żadnego kompromisu. Nie ma żadnego porozumienia. (…) Cała sytuacja, w której się znaleźliśmy, jest trudna i została stworzona przez Komisję Europejską. Odpowiedzialność za to, że nie mamy porozumienia spoczywa na KE – oskarżał KE Orban, dodając, że propozycja embarga na ropę naftową nie została właściwie skonsultowana z Budapesztem i nie uwzględnia zagrożenia dostaw energii dla jego kraju.

Zastrzegł jednocześnie, że pomysł wyłączenia z embarga ropy dostarczanej rurociągami, który znalazł się w najnowszym projekcie konkluzji szczytu Rady Europejskiej, jest krokiem w dobrym kierunku.

Wcześniej KE proponowała Węgrom, Czechom oraz Słowacji odroczenie embarga do 2024 roku. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej zwracają uwagę na konieczność modernizacji infrastruktury paliwowej, która przystosowana jest do rosyjskiej ropy. Wiązałoby się to z kosztami, które miałaby pokryć UE.

Minister przyznaje. Sankcje wobec Rosji zakłóciły jej logistykę

lp/ belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGmina Łuków: tragiczny wypadek w Łazach
Następny artykułWojna na Ukrainie i kryzys żywnościowy tematami spotkania prezydentów Polski i Egiptu