A A+ A++

Jednym z najpopularniejszych sposobów rozwoju zawodowego są studia podyplomowe. Jak pokazują badania prowadzone wśród studentów, najczęściej podejmują oni decyzje o rozpoczęciu tzw. podyplomówki, właśnie z chęci poszerzenia swojej wiedzy i nabycia specjalistycznych umiejętności. Ankietowani przyznają, że motywacją są także finanse. Traktując dosłownie powiedzenie „nauka popłaca”, wyższe kwalifikacje przekładają się na wyższe wynagrodzenie.

Dlaczego warto?

Tym, co przekonuje wiele osób do rozpoczęcia studiów podyplomowych jest również ich jakość i system prowadzenia. Edukacja na tego typu studiach zazwyczaj oceniana jest przez słuchaczy – jako łatwiejsza, a czasem ciekawsza niż na studiach pierwszego czy drugiego stopnia. Zajęcia odbywają się zazwyczaj dwa razy w miesiącu i trwają rok, czasem dwa lata. Słuchacze podkreślają, że studia podyplomowe charakteryzują się znaczną przewagą zajęć praktycznych nad teoretycznymi. Istotny jest także poziom wyspecjalizowania. Programy studiów odnoszą się do wąskiej specjalizacji, a nie szerokiej dziedziny. Jako przykład można ukazać ofertę Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, który prowadzi kilka wyspecjalizowanych kierunków z szerokiego obszaru pedagogiki, do których można zaliczyć: pedagogikę społeczno-opiekuńczą, diagnozę i terapię pedagogiczną, terapię pedagogiczną czy wychowanie do życia w rodzinie.

Ile to kosztuje?

Podniesienie kwalifikacji wiąże się najczęściej z podwyżką i awansem zawodowym. Z drugiej strony same studia są płatne, a więc pojawia się konieczność zainwestowania w swoją przyszłość. Koszt studiów podyplomowych różni się w zależności od uczelni i kierunku. Na Uniwersytecie Pedagogicznym opłaty za semestr wynoszą od 1300 zł do blisko 3000 zł za semestr. Decydując się na studia podyplomowe warto zapoznać się programami i dofinansowaniami oferowanymi przez pracodawcę, które częściowo lub w całości pokrywają koszty studiów. Często są to studia dla urzędników państwowych czy pracowników administracji. Dla tych grup UP oferuje między innymi kierunki takie jak: dyplomacja publiczna, administracja samorządowa czy ochrona danych osobowych w sektorze medycznym (Inspektor Ochrony Danych). Istnieje też szereg form wsparcia z wykorzystaniem funduszy europejskich, które najczęściej dotyczącą finansowania kierunków związanych z zarządzaniem, czy marketingiem czy kompetencjami przyszłości. Dla przykładu są to: rzecznik prasowy organizacji i instytucji, european management czy archikultura – edukator architektoniczny.

Im wcześniej tym lepiej!

Słuchacze studiów podyplomowych to najczęściej osoby posiadające już tytuł magistra. Część osób nie wie jednak, że podyplomówkę można rozpocząć również po studiach pierwszego stopnia. Na studia podyplomowe można więc patrzeć dwojako: jako uzupełnienie studiów magisterskich, ale również jak na ich alternatywę. Uruchomienie studiów podyplomowych jest szybsze, prostsze dla uczelni, choćby ze względu na minimalną liczbę słuchaczy, dlatego też wybór kierunków jest tak duży, a oferta lepiej dostosowana do dynamicznych zmiany, jakie zachodzą na rynku pracy. Przykładem kierunków świetnie odpowiadających na wspomniane zmiany są: diagnostyka samochodów elektrycznych i hybrydowych czy biologia molekularna z elementami biotechnologii.

Jeśli nadal zastanawiasz się czy znajdziesz czas, motywację oraz finanse na podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych, zapoznaj się z ofertą studiów podyplomowych prowadzonych przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Duży wybór kierunków oraz jakość prowadzonych studiów na pewno stworzą Ci szansę na stanie się specjalistą w wybranej dziedzinie i osiągnięcie zawodowych celów.

Studia podyplomowe: Studia podyplomowe | Uniwersytet Pedagogiczny im Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (up.krakow.pl)

autor: Aleksandra Walczyk

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDrewniane listwy, które się tam zamontowano w styczniu, miały chronić jedyną gałąź drzewa przed złamaniem.
Następny artykułGórny próg opłat za śmieci naliczanych metodą wodną od 1 stycznia 2022 r.