A A+ A++

Z wielu udogodnień korzystamy już niemal codziennie – zakupy przez internet, rezerwacja leków w aptece czy dostawa posiłków do domu w ramach diety pudełkowej. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nie tylko czas, ale i sporo pieniędzy. W kontekście podatków również możemy korzystać z różnych rozwiązań, szczególnie w kwestii rozliczenia PIT. Sprawdzamy, jakich dokładnie.

Twój e-PIT

Od niedawna podatnicy mają możliwość rozliczania deklaracji PIT przez internet w ramach programu rządowego Twój e-PIT. Dzięki niemu nie trzeba już samodzielnie wprowadzać danych do deklaracji podatkowej, a jedynie wybrać przysługujące nam ulgi czy odliczenia, a także sprawdzić, czy wszelkie dane finansowe i osobiste zostały wprowadzone prawidłowo. Twój e-PIT w 2021 roku mogą wypełnić osoby rozliczające się z urzędem skarbowym za pomocą formularzy:

  • PIT-28,
  • PIT-36,
  • PIT-37,
  • PIT-38.

Rozliczenie PIT przez pracodawcę

Choć powszechnie niewiele się o tym mówi, podatnik ma możliwość przeniesienia odpowiedzialności za rozliczenie PIT na pracodawcę. Z opcji tej mogą skorzystać osoby, które:

  • przed 10 stycznia złożą u pracodawcy oświadczenie PIT-12,
  • przez cały rok podatkowy otrzymywały dochody tylko od jednego płatnika.

Od 2018 roku, pracodawcy nie mają już obowiązku rozliczania pracowników – służy do tego teraz formularz Twój e-PIT, jednak w dalszym ciągu mogą oni przygotować deklaracje podatkowe dla swoich pracowników. Warto więc dowiedzieć się, jakie zasady przyjęto w naszym zakładzie pracy w kwestii rozliczenia PIT pracowników.

Rozliczenie w zamian za 1 proc. podatku

Składając zeznanie podatkowe PIT mamy możliwość przekazania 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego. Jest to możliwość, a nie obowiązek, dlatego jeżeli co roku pozostawiamy to pole puste, możemy skorzystać z pomocy osób, które zajmują się rozliczeniem PIT w zamian za przekazanie 1 proc. konkretnej organizacji. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chciałyby skorzystać z pomocy profesjonalistów przy rozliczaniu PIT, gdyż mają one prawo do różnego typu ulg, lecz nie do końca wiedzą, jak wypełnić formularz. Z tego też względu możemy w prosty sposób otrzymać gotowe rozliczenie, w którym zostaną uwzględnione wszystkie przysługujące nam odliczenia. Wystarczy tylko wyrazić zgodę na przekazanie 1 proc. podatku dla konkretnej organizacji. Pamiętajmy, że jeżeli pole z 1 proc. pozostanie puste, pieniądze te zasilą skarb państwa, a nie trafią z powrotem do nas.

Programy do PIT

Na rynku dostępnych jest również wiele programów do PIT, które działają w bardzo intuicyjny sposób. Dzięki nim możemy wypełnić deklarację niemalże od razu po otrzymaniu odpowiednich dokumentów od pracodawcy. Co za tym idzie, szybciej otrzymamy pieniądze, które stanowią zwrot nadpłaconego podatku. Programy do PIT same obliczają podatek oraz ewentualne ulgi – wystarczy tylko poprawnie wprowadzić dane do systemu. Programy umożliwiają również szybką wysyłkę deklaracji PIT oraz otrzymanie urzędowego potwierdzenia odbioru. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą czekać, aż zostanie uzupełniona ich deklaracja w programie Twój e-PIT.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTym będą żyły rynki: inflacja i PKB na celowniku
Następny artykułZmarł płk. Kazimierz Przymusiński