Nowe badanie opublikowane na łamach czasopisma The Lancet Neurology sugeruje, że globalne ocieplenie może pogarszać takie stany neurologiczne, jak udar, migrena, choroba Alzheimera, epilepsja i stwardnienie rozsiane.
Naukowcy poinformowali o swoim nowym odkryciu, a mianowicie związku między klimatem a chorobami mózgu. Jak wyjaśnia prof. Sanjay Sisodiya z University College London, jego zespół przeanalizował wyniki 332 badań opublikowanych w latach 1968-2023, co pozwoliło stwierdzić, że zmiany klimatyczne, szczególnie skrajne temperatury, zarówno niskie, jak i wysokie oraz zwiększone wahania temperatur w ciągu dnia, zwłaszcza gdy są nietypowe sezonowo, wpływają na stan mózgu.
Jak piszą w swojej publikacji, z jednej strony liczba udarów rośnie w czasie upalnych dni i fal upałów, a z drugiej demencja zwiększa podatność na udar cieplny, hipotermię i katastrofy pogodowe, takie jak powodzie i pożary.
Co więcej, wysokie temperatury, codzienne wahania temperatury oraz ekstremalnie gorąca i zimna pogoda zwiększają ryzyko szeregu schorzeń psychicznych, a szczególne znaczenie zdaje się mieć wieczorna temperatura. Jeśli jest zbyt wysoka, może zakłócać sen i nasilać problemy z mózgiem, a powszechnie wiadomo, że zbyt krótki sen czy sen kiepskiej jakości pogarszają wiele chorób mózgu.
Badacze zauważyli też, że kolejne badania zapewne znajdą więcej powiązań między zmianami klimatu a stanem mózgu, bo skoro udało się je zidentyfikować w latach, kiedy warunki środowiskowe … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS