25 lutego 2024 r. odbyła się 44. edycja Półmaratonu Wiązowskiego. Bieg w niewielkiej podwarszawskiej miejscowości jest jednym z najstarszych półmaratonów w Polsce i największym w zimowo – wiosennej porze. W tym roku na biegowe święto w Wiązownie przyjechało więcej ludzi niż ma mieszkańców ta miejscowość. Łącznie, w półmaratonie i biegu towarzyszącym na 5km, uczestniczyło prawie 4 tysiące osób. Bieg na 21 km ukończyło 2,5 tysiąca biegaczy, a na 5km – prawie 1,2 tys. zawodników.

Pierwsza edycja tej sportowej imprezy odbyła się w 1981 r., dlatego obowiązkiem biegaczy KS Krotosz było wystartowanie po raz pierwszy w tych kultowych zmaganiach. Startujących na malowniczej, ale wymagającej trasie przywitała piękna, iście wiosenna pogoda. Zwycięzcą półmratonu został Kamil Jastrzębski z Warszawy, osiągając czas 1:04:31. Najszybszą kobietą okazała się Ukrainka Natalija Semenovych – 1:15:30. W biegu na 5km wygrał Adam Głogowski z Gdyni- 14:40. Izabela Paszkiewicz z Terespola jako pierwsza kobieta przebiegła linię mety z czasem 16:14. Poziom biegu na 21 km okazał się bardzo wysoki, o czym świadczy fakt, że prawie 400 biegaczy złamało magiczną granicę 1:30.

Jak wspominaliśmy wcześniej biegacze KS Krotosz od lat planowali start w tej renomowanej imprezie. W półmaratonie wystartowało 10 krotoszan. Granicę 1:30 złamało dwóch z nich. Najszybszym okazał się Karol Mroczkowski, który z czasem 1:27:16 zajął 233. miejsce, zaraz za nim linię mety przekroczył Karol Olejniczak ( 240. miejsce, czas 1:27:38 ).

Dwudziestojednokilometrową trasę pokonali również Marika Mroczkowska, Joanna Olejniczak, Daniel Deplewski, Krzysztof Kasprzak, Bogdan Parysek, Jacek Ratajski, Rafał Sójka i Piotr Tyczyński. Pięciokilometrowy dystans z czasem 38:46 pokonał Valery Maćkowiak, a wynik ten dał 3. miejsce w kategorii M70.

Impreza w Wiązownie stała na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym, na trasie biegaczom towarzyszyło mnóstwo kibiców, dlatego nie dziwi fakt, że obok Półmaratonu Słowaka w Grodzisku Wielkopolskim bieg w Wiązownie uważany jest za jeden z najlepszych w Polsce.

Inny reprezentant klubu, Czesław Sienkiewicz, 24 lutego 2024 br. wziął udział w 33. Halowych Mistrzostwach Polski Masters w Lekkiej Atletyce, które odbyły się w Toruniu. Na dystansie 3000 m z czasem 13:29:42 zajął bardzo wysokie 5. miejsce.

W niedzielę, 25 lutego, w Koźminie Wielkopolskim odbyła się 2. edycja Zimowej Zabawy Biegowej, która otworzyła tegoroczny cykl Grand Prix Powiatu Krotoszyńskiego. Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się tam dwaj biegacze KS Krotosz. 4. miejsce open, a 1. w kategorii M20 zajął Kamil Konieczny (37:31). Piąty generalnie, a czwarty w kategorii M30 był Patryk Karwik z czasem 37:55. Poza wyżej wymienionymi w biegu uczestniczyli Łukasz Zając, Jan Jaruzel, Jan Knapik oraz omasz Knapik.

Zawodnicy KS Krotosz Krotoszyn startami w ostatni weekend lutego na dobre rozpoczęli, miejmy nadzieję, udany biegowy sezon.

Tekst i udostępnienie zdjęć: KS Krotosz